czwartek, 28 października 2021r.

Świdnik w gronie najlepszych

Autor: |

Jest pierwszą gminą miejską w województwie lubelskim i dziewiątą w Polsce. Świdnik znalazł się na szczycie Rankingu Finansowego Samorządu Terytorialnego, który przygotowuje Fundacja Instytut Studiów Wschodnich we współpracy z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tegoroczna analiza powstała w oparciu o dane Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych. Pokazała kondycję finansową gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, miejskich, miast na prawach powiatu oraz powiatów ziemskich w 2020 roku.

– Poprzedni rok był rokiem pandemicznym, który niewątpliwie wpłynął na kondycję samorządów. W związku z tym, uzupełniliśmy analizy o nakłady związane z przeciwdziałaniem i usuwaniem skutków pandemii Covid-19. Dla zapewnienia porównywalności rankingu w tegorocznej edycji uwzględniliśmy te same kryteria i te same wskaźniki, które były przyjęte w latach ubiegłych – podkreśla prof. Bartłomiej Nita z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Nasze miasto pojawiło się w zestawieniu po raz kolejny. W ubiegłym roku znalazło się na 12 miejscu wśród 236 gmin miejskich. Tym razem zajęło 9 pozycję.

– Nie pracujemy dla rankingów, jednak jest to dla nas potwierdzenie, że to, co robimy, przynosi efekty. Zawsze z ciekawością zerkamy na wyniki tej analizy. Jest bardzo obiektywna, bo realizują ją ekonomiści. Pokazuje, że miasto obrało dobry kierunek. Z roku na rok zajmujemy coraz wyższe miejsca w plebiscycie – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. Dodaje: – Ranking rankingiem, przede wszystkim jednak zależy nam na tym, jak Świdnik odbierają mieszkańcy. To oni obserwują jak zmienia się miasto, a podczas wyborów wystawiają nam ocenę.

Jednym z ważniejszych czynników, na które komisja pracująca nad analizą zwraca uwagę, są inwestycje. Tych, choć 2020 rok był trudny, w Świdniku nie brakowało. Do dyspozycji mieszkańców oddano, między innymi Park Avia oraz pierwszą część al. NSZZ „Solidarność”.

– Tegoroczny awans, mimo że nie tak duży, jak miało to miejsce po 2018 roku, nadal jest spektakularny. Koronawirus nieco wyhamował tempo inwestycji realizowanych w Świdniku. Na walkę z pandemią przeznaczyliśmy ponad 2 miliony złotych. Wsparcie otrzymali szpital i przedsiębiorcy. Myślę, że gdyby nie to, nasza pozycja w rankingu byłaby jeszcze wyższa. Wiadomo jednak, że 2020 rok był tym, w którym trzeba było działać, a nie oglądać się na kondycję finansową – tłumaczy M. Dmowski.

Jak poszło innym?

Wśród 1533 gmin wiejskich najwyżej uplasowały się Chojnice z województwa pomorskiego, z kolei w grupie 642 gmin miejsko-wiejskich najlepszy wynik uzyskały Poddębice (woj. łódzkie). W kategorii 236 gmin miejskich pierwsze miejsce zajęła Podkowa Leśna z województwa mazowieckiego, zaś spośród 66 miast najlepiej poradził sobie Poznań. W grupie 314 powiatów ziemskich najlepszy wynik osiągnął powiat wrocławski (woj. dolnośląskie).

af

Artykuł przeczytano 516 razy

Last modified: 30 czerwca, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?