piątek, 23 lutego 2024r.

Przestrzeń pod ochroną

Autor: |

Przedstawiciele ratusza szykują się do przygotowania uchwały porządkującej miejską przestrzeń. Dokument mają opracować urbaniści, którzy zajmowali się podobnymi zagadnieniami, również w dużych aglomeracjach.

– Takie uchwały istnieją w wielu miastach. Natomiast zdarza się, że choć zostały przyjęte, to nie są stosowane. Nam zależy na stworzeniu kompletnego dokumentu, który będzie uwzględniał specyfikę naszego miasta i rzeczywiście uporządkuje przestrzeń publiczną – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Radni zajmą się pomysłem władz miasta na najbliższej, majowej, sesji. W propozycjach zmian w budżecie znalazły się środki na przygotowanie pogłębionych analiz, które staną się podstawą do opracowania uchwały regulującej ład przestrzenny w Świdniku.
– Chcemy współpracować z firmami i urbanistami, którzy mają doświadczenie w tej dziedzinie i brali udział w przygotowaniu podobnych dokumentów w innych samorządach – tłumaczy Marcin Dmowski.

Uchwały krajobrazowe mają wszystkie największe miasta w Polsce. Dokumenty m.in. wyznaczają strefy, w których można zamieszczać reklamy, bannery czy murale. Często precyzują również ich wymiary, ilość i układ. Przepisy określają też wygląd szyldów sklepowych, restauracji i instytucji mieszczących się, przede wszystkim, w centrum miast oraz przy ich głównych ulicach. Uchwały wyznaczają także czas, w jakim istniejące reklamy i szyldy należy dostosować do nowych przepisów.

– W części przypadków uchwały dotyczą całych miast, w innych tylko głównych lub reprezentacyjnych obszarów. My raczej skłonimy się do objęcia nowymi przepisami wyznaczonych rejonów Świdnika. Natomiast na pytanie, które konkretnie fragmenty i w jakim zakresie, będziemy mogli odpowiedzieć po przygotowaniu analiz – dodaje M. Dmowski.
kal

Artykuł przeczytano 1872 razy

Last modified: 14 maja, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »