piątek, 12 czerwca 2026r.

Na co patrzeć i jak dotrzeć?

Autor: |

Już jutro, na tegorocznym, V Świdnik Air Festival będzie hucznie jak nigdy dotąd. Wystarczy wymienić kilka nazw: AJS 37 Viggen, TS 11 Iskra, Lim 5 i L39 Albatros, a w ostatniej chwili okaże się czy może obejrzymy nawet coś więcej. Po raz pierwszy na świdnickim niebie pojawi się również śmigłowiec UH-1 Huey, legendarna maszyna, znana doskonale z amerykańskich filmów o wojnie w Wietnamie i niemiecki BO-105. To jeden z niewielu śmigłowców na świecie, który dzięki sztywnemu wirnikowi potrafi wykonać pętlę i beczkę.

Ogólnie na świdnickim niebie będzie tego dnia i wieczora wyjątkowo rojnie i ciasno. Ze znanych nam już nazwisk asów akrobacji samolotowej zaprezentują się: Artur Kielak, Łukasz Czepiela i Norbert Kasperek, syn wielokrotnego mistrz Polski, Europy i świata, Janusza Kasperka. W bloku pokazów nocnych, jak zwykle zrobią na nas wielkie wrażenie AEROSPARKS i Flying Dragons Team. Wszystkich uczestników pokazów znajdziemy na załączonej grafice.

Na teren imprezy najwygodniej będzie dotrzeć pieszo, rowerem lub hulajnogą, co pozwoli uniknąć spodziewanych utrudnień i ograniczeń w ruchu. To oczywiście optymalna opcja głównie dla mieszkańców Świdnika i najbliższych okolic. Dla tych, którzy mieszkają nieco dalej, albo zupełnie daleko, w ramach specjalnych ofert organizatorzy zadbali również o wygodne opcje umożliwiające przejazdy pociągami i autobusami.

Rozbudowana oferta ma zapewnić sprawny dojazd i powrót z wydarzenia. Jako jedna z alternatyw dla samochodów, 13 czerwca dostępne będą przejazdy kolejowe realizowane we współpracy z POLREGIO. Osoby, które tego dnia kupią bilet jednorazowy na pociąg REGIO do stacji Świdnik Miasto lub Lublin AIRPORT, będą mogły wrócić tego samego dnia bez dodatkowych kosztów. Warunkiem skorzystania z promocji jest odbycie podróży do wspomnianych stacji, a następnie odebranie vouchera na stoisku przewoźnika na terenie festiwalu. Powrót będzie realizowany na podstawie posiadanego biletu oraz vouchera potwierdzającego udział w wydarzeniu. Oferta obejmuje połączenia w obrębie województwa lubelskiego i dotyczy wyłącznie przejazdów w dniu wydarzenia.

Bilety kolejowe będzie można nabyć w standardowych kanałach sprzedaży takich jak kasy, automaty biletowe, u obsługi pociągu oraz online. Podróż powrotna w ramach promocji musi rozpocząć się 13 czerwca, a ewentualne przekroczenie północy nie wyklucza jej dokończenia w ramach dostępnych połączeń. Przejazd powrotny odbywa się tą samą trasą i do tej samej stacji, z której rozpoczęto podróż.

Dodatkowe udogodnienia wprowadzono również w komunikacji miejskiej. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego w Lublinie we współpracy z Miastem Świdnik uruchomi specjalną linię „Air”, która połączy Lublin ze stadionem w Świdniku. Autobusy będą kursowały na dwóch trasach – z rejonu Ruskiej oraz Felina – z regularnymi kursami co około pół godziny w godzinach popołudniowych i wieczornych. Po zakończeniu wydarzenia przewidziano również wzmocnienie komunikacji powrotnej, w tym podstawienie autobusów przegubowych na główne linie oraz dodatkowe kursy nocne, tak aby zapewnić sprawny rozjazd uczestników festiwalu w kierunku Lublina i okolic.

Na wszystkie przejazdy komunikacji miejskiej obowiązują standardowe bilety zgodne z taryfą ZTM.

Najwygodniejsze połączenia będą dostępne zarówno w komunikacji kolejowej, jak i miejskiej. Warto więc wcześniej sprawdzić rozkłady i zaplanować podróż z wyprzedzeniem.

___

Organizatorami wydarzenia są: Miejski Ośrodek Kultury i Miasto Świdnik.

Patronat honorowy sprawują: Wiceprezes Rady Ministrów Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Powiatu Świdnickiego Waldemar Jakson oraz Burmistrz Miasta Świdnik Marcin Dmowski.

Sponsorem technicznym Świdnik Air Festival jest P. K. Pegimek, a partnerami strategicznymi: Leonardo PZL-Świdnik S. A. i Trilux.

Partnerami i sponsorami wydarzenia są: Lubelskie Smakuj Życie! Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Port Lotniczy Lublin, Navcom Systems Fly, Agencja Mienia Wojskowego, Powiat Świdnicki w Świdniku, Remondis Świdnik, PEC Świdnik, NesoBus, Megatem Lublin, Carrara, TECHNOTOP Sp. z o.o. , Scandinavia Auto Sp. z o.o., Panattoni, MCTech, Browary Lubelskie Perła, Eko-Punkt, Blachy Pruszyński, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie, Prowokator, Relaxify, PolRegio, DRS, Rem-Guz Marcin Guz, Temared, Stachema, Faston, Rotax, Bank Pekao S.A., Lubelska Agencja Ochrony Środowiska, fiber.CAMERA, BricoMarche Świdnik, Świdman, Polaris Extreme Lublin, Quady Lublin, Pigcasso, Centrum Języków Obcych Camden Town, Wulkano Perfect, Strefa Wysokich Lotów, Bułka i Kromka, Konrad Dejko – Skuteczna nauka języka, VEOLIA, ELKABEL Development, ELKABEL Aero.

Patronat medialny nad pokazami sprawują: Polska Zbrojna, Skrzydlata Polska, www.dlapilota.pl, Dziennik Wschodni, Kurier Lubelski, Radio Lublin, Radio Freee, Radio Eska, www.lublin112.pl, Głos Świdnika, www.swidnik.pl, Miasto!, TVP3 Lublin, Na LUZ-ie przez świat oraz JET BRIEFING.

Partnerem wydarzenia jest Województwo Lubelskie.

 

Artykuł przeczytano 3 razy

Last modified: 12 czerwca, 2026

Zmień język »
Przejdź do treści