poniedziałek, 10 maja 2021r.

Nowa tarcza dla przedsiębiorców

Autor: |

Z dniem dzisiejszym wchodzi w życie rozporządzenie, na mocy którego przedsiębiorcy mogą składać wnioski do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o umorzenie składek za marzec i kwiecień. Wielu z nich dostało też prawo do kolejnej wypłaty świadczenia postojowego.

Nowe rozporządzenie rozszerza tarczę antykryzysową w ZUS na kolejne branże. W sumie na liście znalazło się ich ponad 60. Oprócz dotychczas uprawnionych z pomocy skorzystają również salony kosmetyczne, fryzjerzy i wiele wyspecjalizowanych sklepów detalicznych.

Przedsiębiorcy mogą otrzymać zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień lub sam kwiecień tego roku – w zależności od rodzaju działalności, którą prowadzą. Jeśli składki już opłacili, będą potem mogli wystąpić o ich zwrot. Przedsiębiorcy mają też prawo do kolejnego świadczenia postojowego w wysokości 2080 lub 1300 zł. Uzyskają od jednej do pięciu wypłat, w zależności od rodzaju branży.

– Jednym z warunków wsparcia jest spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Obecnie przychód można porównać na przykład do sytuacji z lutego ubiegłego roku, czyli jeszcze sprzed pandemii. Nowością jest również to, że ZUS będzie sprawdzał kod PKD przeważającej działalności gospodarczej na 31 marca tego roku – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Dokumenty można składać do końca czerwca, przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Do tej daty przepisy wydłużyły też termin na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek za grudzień 2020 r., a także styczeń i luty 2021 r.

Wnioski otrzymane do 3 maja ZUS rozpatrzy jeszcze na starych zasadach, czyli według poprzedniego rozporządzenia „tarczowego”. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie internetowej www.zus.pl.

ow

Artykuł przeczytano 62 razy

Last modified: 4 maja, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?