poniedziałek, 15 sierpnia 2022r.

30 lat Pegimeku

Autor: |

Spółka P. K. Pegimek powstała w 1992 roku z przekształcenia Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Świdniku. Obecnie jej jedynym udziałowcem jest Gmina Miejska Świdnik.

Na przestrzeni 30 lat jej zadania i charakter zmieniały się. W ostatnich 3 latach spółka działa znacznie prężniej, stawiając na inwestycje w sprzęt oraz w ludzi. Wszystko po to, by jakość usług świadczonych na rzecz mieszkańców pozostała na jak najwyższym poziomie.

By poprawić jakość życia

Pegimek prowadzi na terenie miasta wiele inwestycji, mających polepszać jakość życia świdniczan. Realizowany przez firmę program modernizacji sieci lokalnych dróg gminnych podzielony został na dwa etapy, które obejmują łącznie 53 odcinki dróg o długości 11,5 km. To ważna inwestycja, poprawiająca komfort funkcjonowania 4 tysięcy mieszkańców.

Firma ma na koncie także inne, duże przedsięwzięcia. Jednym z nich była wymiana ponad 10 km rur oraz 21 komór, dzięki czemu zmniejszyło się ryzyko przerw w dostawie wody oraz poprawiła się jej jakość. Ponadto pracownicy spółki codziennie wykonują badania w laboratorium, aby mieć pewność, że woda spełnia najwyższe normy. Stały monitoring jakości wody i ścieków gwarantuje bezpieczeństwo.

Estetyka miasta jest ważna

Prace wykonywane przez Pegimek da się zauważyć przez cały rok, począwszy od zimowego odśnieżania, przez wiosenne porządkowanie ulic, dbanie o estetyczny wygląd miasta latem, aż do jesiennego usuwania liści.

Niemal na każdym kroku można dostrzec krzewy, kolorowe nasadzenia i kwietne łąki, pozytywnie wpływające na ekosystem w mieście. Świdnik wyróżnia się dużą ilością parków i skwerów bogatych w nasadzenia. Są to m.in. skwer im. prof. Zyty Gilowskiej, skwer przy Kinie Lot, skwer z fontanną.

Ekologia na co dzień

Pegimek podejmuje także inne działania mające na celu dbanie o środowisko. W swoich zasobach posiada hulajnogi elektryczne oraz dwa meleksy – elektryczne samochody ułatwiające codzienną pracę na terenie miasta. Ponadto od 1 lipca bieżącego roku, na dachach zbiorników wyrównawczych na terenie ujęcia wody przy ul. Kusocińskiego, uruchomiona została instalacja fotowoltaiczna. Energia pozyskiwana ze słońca wykorzystywana jest na potrzeby Pegimeku. Całkowita moc instalacji to niemal 50 kWe.

Przedsiębiorstwo włącza się także w organizację miejskich wydarzeń i imprez. Jednym z ostatnich działań jest wsparcie finansowe „Kulturalnego Lata 2022”, którego firma jest wyłącznym sponsorem strategicznym. Wydarzenie organizowane przez Miejski Ośrodek Kultury umożliwia mieszkańcom spędzenie wakacyjnych wieczorów na odpoczynku „pod chmurką” – w strefie chill z DJ-em na terenie Parku Avia oraz podczas seansów kina plenerowego na terenie LOF Wyspy przy ul. Krępieckiej.

/artykuł sponsorowany/

Artykuł przeczytano 244 razy

Last modified: 27 lipca, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »