sobota, 19 września 2020r.

14 mln jak gwiazdka z nieba

Autor: |

Świdnik otrzyma ponad 14 milionów złotych dotacji z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To znacznie więcej, zarówno proporcjonalnie, jak i w liczbach bezwzględnych, niż trafi do kas innych, nawet znacznie większych miast w województwie. Wygląda, jakbyśmy dostali gwiazdkę z nieba, ale nie jest to kwestia cudu. Prawdziwym powodem jest świdnicki boom inwestycyjny.

– Wydatki inwestycyjne stanowią w tym roku imponujące 60 procent budżetu. To skala niespotykana w innych miastach. Większą kwotowo dotację dostanie tylko Lublin, ale jest przecież, pod względem liczby mieszkańców, miastem dziesięciokrotnie większym od Świdnika. Dla porównania, również dużo większy Chełm otrzymał nieco ponad 12 milionów złotych. Dostaliśmy więcej niż Puławy, które zainkasowały 11,2 miliona i Zamość – 9,4 miliona złotych. O przyznawanych kwotach nie zdecydowały nasze starania czy znajomości w Warszawie, ale obiektywny algorytm – udział wydatków inwestycyjnych w całości budżetu. Najwięcej skorzystały więc miasta „rozpędzone” inwestycyjnie, a Świdnik do nich należy. Rozmach, którego początkowo nieco się nawet obawialiśmy, okazał się opłacalny – tłumaczy Ewa Jankowska, sekretarz miasta.

Pieniądze wpłynęły do miejskiej kasy jeszcze przed złożeniem wniosku do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i wbrew przewidywaniom malkontentów, nie są „tekturowe”, lecz jak najbardziej realne. Są nagrodą za postawienie na rozwój. Teraz wypada zastanowić się na co je wydać. Wiadomo, że nie mogą być przeznaczone na wydatki bieżące, tylko na inwestycje.

– Możemy je przeznaczyć na wkład własny w inwestycje już zapisane w budżecie, ale nie ma takiej potrzeby. Wszystkie dotychczasowe projekty mają zapewnione finansowanie. Dlatego rozważamy skierowanie ich, przynajmniej w części, na planowaną budowę hali multifunkcjonalnej, w której, między innymi, mecze ligowe będą rozgrywać siatkarze Avii. Do sprawy podchodzimy jednak spokojnie. Nie ma w Świdniku budżetowej paniki, a gmina zachowuje możliwość zdobycia finansowania również z innych źródeł – dodaje E. Jankowska.

jmr

Artykuł przeczytano 950 razy

Last modified: 11 września, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?