środa, 24 lipca 2024r.

Zmiany w programie „Czyste Powietrze”

Autor: |

Osoby chcące skorzystać z programu „Czyste Powietrze”, muszą liczyć się z obowiązującymi nowymi zasadami. Zmiany weszły w życie 14 czerwca.

Najważniejsze ze zmian dotyczą obowiązku wyboru pompy ciepła z listy zielonych urządzeń i materiałów oraz konieczności wykonania audytu energetycznego. Rozwiązania te mają zapewnić beneficjentom programu możliwość odpowiedniego wyboru urządzeń grzewczych, właściwych dla danego domu, a ponadto uchronić przed zawyżonymi rachunkami za energię.

Pompy ciepła oraz kotły na biomasę muszą spełniać pewne warunki, a ich parametry techniczne muszą być potwierdzone wpisem na listę ZUM. W przypadku konieczności wykonania audytu energetycznego przy wyborze pompy ciepła, można skorzystać z dofinansowania do 1,2 tys. zł.

Jak przekonują doradcy energetyczni, pompy ciepła nie zawsze okazują się najlepszym i jedynym rozwiązaniem. W przypadku starszych budynków często konieczna jest na początku ich termomodernizacja, co potwierdzi właśnie wykonanie audytu.

Na listę ZUM trafią natomiast tylko te urządzenia, dla których dostarczone badania z akredytowanego laboratorium potwierdzą ich parametry techniczne. Obowiązek wyboru z tej listy dotyczy również kotłów zgazowujących drewno o podwyższonym standardzie oraz kotłów na pellet, również o podwyższonym standardzie.

Wnioski i załączniki można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta w Świdniku.

Artykuł przeczytano 103 razy

Last modified: 25 czerwca, 2024

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content