piątek, 23 lutego 2024r.

Zmiany w dodatkowym zasiłku opiekuńczym

Autor: |

Od 10 kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie Rady Ministrów, na mocy którego wydłużony został dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Okres pobierania świadczenia w związku z przeciwdziałaniem Covid-19 przysługuje obecnie do 26 kwietnia.

– Zgodnie z rozporządzeniem zasiłek opiekuńczy przysługuje na czas zamknięcia żłobków, przedszkoli, szkół, klubów dziecięcych i innych placówek, do których uczęszczają dzieci, nie dłużej niż do 26 kwietnia. Mogą go otrzymać ubezpieczeni rodzice dzieci do ukończenia 8 lat oraz opiekunowie starszych dzieci, jeśli mają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności lub o potrzebie kształcenia specjalnego. Zasiłek dostaną również ubezpieczeni rodzice pełnoletnich osób niepełnosprawnych, które nie mogą uczęszczać do placówki, bo jest zamknięta z powodu korona wirusa – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Żeby otrzymać zasiłek, wystarczy złożyć u pracodawcy albo zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Prowadzący własną działalność gospodarczą przekazują je  do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorcy mogą je wysłać przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

– Osoby, które jeszcze przed wydłużeniem zasiłku złożyły wniosek na nowy okres, nie muszą tego robić ponownie. Na jego podstawie otrzymają kolejne świadczenie – dodaje M. Korba.

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni opieki w roku kalendarzowym przyznawanego na ogólnych zasadach. Jeżeli rodzic złożył wniosek o opiekę na ogólnych zasadach, będzie on potraktowany jak oświadczenie w sprawie dodatkowego zasiłku i nie pomniejszy puli 60 dni. Więcej informacji na ten temat na oraz wzór oświadczenia dostępne są na stronie www.zus.pl.

ow

Artykuł przeczytano 1098 razy

Last modified: 15 kwietnia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »