Ponad 3 mln zł trafi do Świdnika z rządowego programu Maluch Plus. Władze miasta przeznaczą pieniądze na budowę żłobka w rejonie ul. Klonowej. Ratusz właśnie zakończył procedurę przetargową i szykuje się do podpisania umowy z wykonawcą. Inwestycja ma zostać zrealizowana jeszcze w tym roku. W nowej placówce znajdzie się miejsce dla 120 najmłodszych świdniczan.
W poniedziałek dziesięć samorządów z województwa lubelskiego odebrało promesy na dofinansowanie budowy żłobków na ich terenie. Dotacja pochodzi z rządowego programu Maluch Plus. Najwyższa kwota, bo ponad 3,1 mln zł, trafiła do Świdnika.
– Do budowy żłobka szykujemy się już od pewnego czasu. Otrzymana dotacja pomoże w zrealizowaniu tej, bardzo potrzebnej, inwestycji – mówił burmistrz Waldemar Jakson.
Żłobek zostanie wybudowany między ul. Kopera i Klonową. Powstanie na miejskiej działce, w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczonej pod działalność oświatową.
– Nie przypadkowo wybraliśmy tę lokalizację. W tej części miasta, po pierwsze, buduje się dużo nowych bloków, do których wprowadzają się młode rodziny z dziećmi, po drugie nie ma w tym rejonie miejskich placówek oświatowych i opiekuńczych dla najmłodszych – dodawał W. Jakson.
Oczekiwanie na listopad
Budynek będzie miał dwie kondygnacje i prawie tysiąc metrów kwadratowych powierzchni. Znajdzie się w nim 5 sal dziennych dla maluchów. Każda będzie wyposażona w łazienkę. W budynku zostaną zlokalizowane również pomieszczenia przeznaczone do spania i do zabawy.
Dzieci będą miały do dyspozycji szatnię z wydzieloną częścią dla najmłodszych. Kolejne pomieszczenia przeznaczono na sekretariat, gabinety dyrektora i pielęgniarki. Pracownicy placówki będą mieć pokój socjalny z wydzieloną szatnią. W budynku powstanie też kuchnia z magazynami na żywność, sprzęt i zmywalnią.
Żłobek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Na zewnątrz powstanie droga dojazdowa do budynku, chodniki, a także miejsca parkingowe. Do dyspozycji maluchów będzie również plac zabaw, który zostanie wyposażony, między innymi w piaskownicę, karuzelę i ciuchcię z wagonikami.
Przetarg na budowę żłobka ogłoszono na początku lutego. W miejskim budżecie na inwestycję zarezerwowano ponad 7 mln zł. Urzędnicy czekali do poniedziałku na zgłoszenia zainteresowanych przedsiębiorców.
– Zgłosiła się jedna firma. Przedstawiła ofertę, której cena była nieco niższa niż kwota którą zapisaliśmy w budżecie. W tej chwili trwa analiza złożonych dokumentów. Jeśli wszystkie są prawidłowe, podpiszemy umowę z wykonawcą – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.
Inwestycja ma być gotowa do końca listopada tego roku.
Maluchy pod opieką
W tej chwili około 155 dzieci ze Świdnika korzysta z opieki w żłobkach. Do ich dyspozycji są dwie miejskie placówki i cztery prywatne. Zanim zapadła decyzja o budowie żłobka, poprzedziły ją badania, które miały odpowiedzieć na pytanie, czy w mieście jest zapotrzebowanie na nową placówkę tego typu. Okazało się, że brakuje jeszcze około 120 miejsc dla najmłodszych dzieci.
– Nowi mieszkańcy chętnie wybierają Świdnik. Taka tendencja jest dla nas bardzo korzystna, ale wiąże się również z nowymi zadaniami, do których należy budowa placówek zapewniających opiekę dzieciom – dodaje Ewa Jankowska, sekretarz miasta.
Artykuł przeczytano 2026 razy
Last modified: 21 lutego, 2020



