Nowe prawo obowiązuje od stycznia. Zgodnie z nim mieszkańcy, którzy dotąd użytkowali grunty pod swoimi domami, stali się ich właścicielami. Co prawda, muszą je wykupić od samorządów i skarbu państwa, ale jeśli zrobią to szybko, mogą liczyć na bardzo duże ulgi.
W Świdniku sprawa dotyczy prawie 3 tys. adresów (przede wszystkim lokali wspólnot mieszkaniowych, ale również domów jednorodzinnych).
– Użytkowanie wieczyste było przestarzałą formułą, pozostałością minionej epoki. Cieszę się, że tak wielu mieszkańców zostało wreszcie właścicielami ziemi, na której stoją ich domy – tłumaczy burmistrz Waldemar Jakson.
Za własność gruntu trzeba zapłacić dotychczasowemu właścicielowi: Skarbowi Państwa lub gminie. Można to zrobić szybko i zaoszczędzić. Władze miasta wprowadziły wysoką bonifikatę, żeby jak najwięcej osób skorzystało ze swojego prawa. Radni w październiku minionego roku postanowili, że mieszkańcy Świdnika dostaną 80 proc. zniżki – trzeba tylko za przekształcenie własności gruntu zapłacić jednorazowo w tym roku.
Bonifikatę dostaną też osoby z mieszkaniami na gruntach Skarbu Państwa. Zapłacą o 60 proc. mniej przy jednorazowej wpłacie w 2019 roku. Im później, tym zniżka będzie mniejsza: 50 proc. w drugim roku, 40 proc. w trzecim, 30 proc. w czwartym, 20 proc. w piątym i 10 proc. w szóstym.
Wniosek o bonifikatę można będzie złożyć po otrzymaniu zaświadczenia o przekształcenia prawa użytkowania wieczystego.
Jest też druga możliwość. Mieszkańcy mogą rozłożyć opłaty za przekształcenie własności gruntu na 20 lat. Wtedy zapłacą tyle, ile wynosiła roczna opłata za użytkowanie wieczyste w dniu przekształcenia go w prawo własności.
rp
Artykuł przeczytano 2624 razy
Last modified: 5 marca, 2019