czwartek, 18 kwietnia 2024r.

Zdejmij nogę z gazu

Autor: |

Na instalacjach sygnalizacji świetlnej przy ulicach należących do miasta zamontowano tak zwane sekundniki, które mają ułatwić życie kierowcom i pieszym.

W sumie uruchomiono 20 przycisków dla pieszych z funkcją wibrującą, 20 wyświetlaczy czasu dla pieszych i rowerzystów, 8 wyświetlaczy czasu dla kierowców i 16 sygnalizatorów akustycznych. Sekundniki dla kierowców oraz sygnalizacja akustyczna pojawiły się na skrzyżowaniach ul. Kard. S. Wyszyńskiego z Klonową i Niepodległości, natomiast sekundniki dla pieszych i rowerzystów, przyciski dla pieszych na wszystkich trzech skrzyżowanych z sygnalizacją świetlną będących w zarządzie miasta.

Sekundniki działają dopiero od kilkunastu dni, ale są już obiektem uwag formułowanych zwłaszcza przez kierowców. Dotyczą one ustawienia sygnalizatorów w ten sposób, że gasną przestając odliczać czas na trzy sekundy przed zmianą zielonego światła na pomarańczowe. Część użytkowników dróg twierdzi, że powoduje to dezorientację, ponieważ nie wiadomo dokładnie, kiedy nastąpi zmiana świateł.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Miasta jest to zabieg celowy i zgodny z przepisami. Ma powstrzymać co bardziej krewkich kierowców od przyciśnięcia „gazu do dechy” na widok „dwójki” bądź „jedynki” na sekundniku, by zdążyć przed zmianą światła. Rozwiązanie zostało wprowadzone na podstawie doświadczeń i obserwacji poczynionych w innych miastach.

Artykuł przeczytano 300 razy

Last modified: 23 listopada, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content