poniedziałek, 10 maja 2021r.

Zasiłek do 25 kwietnia

Autor: |

Żłobki, przedszkola i szkoły nadal pozostają zamknięte, więc Rada Ministrów wydłużyła okres korzystania z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Będzie przysługiwał do 25 kwietnia.

– Świadczenie można otrzymać, gdy szkoła, przedszkole, żłobek lub inna placówka oświatowa jest zamknięta z powodu Covid-19 – informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim. – Rodzice skorzystają z niego również, gdy placówka jest otwarta, ale działa w ograniczonym zakresie i przez to nie zapewnia dziecku opieki. Dodatkowy zasiłek przysługuje na opiekę nad dzieckiem do ukończenia 8 lat oraz starszym, jeśli ma odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności. Nie należy się, jeśli dzieckiem może zająć się drugi opiekun, np. rodzic, który przebywa na urlopie rodzicielskim, wychowawczym lub jest bezrobotny.

Rodzice, którzy wykonują zadania związane z walką z Covid-19, mogą do 18 kwietnia korzystać z opieki zapewnianej ich dzieciom przez placówki oświatowe. Jeśli jednak nie zdecydują się na taki krok i sami zajmują się swoimi pociechami, zasiłek też im przysługuje.

Do wypłaty świadczenia potrzebne jest oświadczenie rodzica. Należy je przesłać pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoby, które mają własną działalność gospodarczą, składają dokument w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych – mogą to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Wzór oświadczenia dostępny jest na stronie www.zus.pl.

ow

Artykuł przeczytano 156 razy

Last modified: 12 kwietnia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?