wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Załóż konto na PUE ZUS

Autor: |

Od 1 stycznia 2023 r. każdy płatnik składek będzie miał ustawowy obowiązek posiadania profilu na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Do tej pory dotyczyło to tylko płatników rozliczających składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach obowiązek ten obejmie już wszystkich przedsiębiorców – także właściciele małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników oraz tych, którzy płacą składki tylko za siebie.

Z czego mogą korzystać przedsiębiorcy na PUE ZUS

PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu).

PUE ZUS to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, dlatego warto założyć swój profil jak najszybciej.

Na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostępna jest ulotka wyjaśniająca, jak złożyć profil – „Krok po kroku. Rejestracja, logowanie i ustawienia profilu”: https://www.zus.pl/baza-wiedzy/biblioteka-zus/platforma-uslug-elektronicznych-krok-po-kroku/rejestracja-i-logowanie

Można też sięgnąć do instruktażowego filmiku „Profil na PUE ZUS obowiązkowy dla przedsiębiorców”: https://www.youtube.com/watch?v=OQevdpgkiao

Szczegółowe informacje na temat obowiązku posiadania konta dostępne są w Aktualnościach na stronie www.zus.pl. W razie wątpliwości można skorzystać z infolinii COT: 22 560 16 00. Konsultanci dostępni są od poniedziałku do piątku w godz. 7.00 – 18.00. Przedsiębiorcy mogą również skorzystać z e-wizyty (na stronie:  www.zus.pl/e-wizyta ) lub ze spotkania z doradcą na Sali Obsługi Klientów w ZUS.

Artykuł przeczytano 874 razy

Last modified: 18 listopada, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content