poniedziałek, 10 maja 2021r.

Zadbajmy o pszczoły

Autor: |

Od samego rana w czwartek w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym wiele się działo. Społeczność placówki świętowała Dzień Ziemi, a motto obchodów stanowiło hasło „Zadbajmy o pszczoły! ”.

– Tematyka uroczystości wiąże się ze zgłoszeniem naszej placówki do udziału w kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”, a jednym z zadań konkursowych jest aranżacja ogrodu przyjaznego tym owadom. Kolejne zajęcia edukacyjne poświęcone tej tematyce planujemy 20 maja. Będą związane ze Światowym Dniem Pszczół – wyjaśnia Katarzyna Kutrzepa z SOSW.

Uczniowie oglądali filmy edukacyjne i prezentacje, a także wykonywali prace plastyczne poświęcone tematyce pszczół. Powstały, między innymi, ule z kartonu i włóczki, plastry miodu z…makaronu oraz wyklejanki i rysunki. Zostaną one wysłane na konkurs „Co zawdzięczam pszczołom? ”, który również jest propozycją kampanii. Zadaniem starszych wychowanków ośrodka było zrobienie drewnianych domków dla pszczół i innych zapylaczy. Przygotowali też drewniane skrzynki, w których wysiali nasiona na łąkę kwietną. Ustawiono je przed budynkiem szkoły.

– Za ich podarowanie serdecznie dziękujemy właścicielom sadu „Szczepanówka” w Świdniku Małym – dodaje pani Katarzyna.

Jedną z atrakcji obchodów Dnia Ziemi były warsztaty zorganizowane przez zaprzyjaźnionego pszczelarza. Przyniósł on do szkoły prawdziwy ul, zapoznał dzieci z jego budową oraz pokazał produkty miodopochodne. Gość opowiedział również o swojej pracy i wielu ciekawostkach związanych z życiem tych pożytecznych owadów. Uczestnicy zajęć mogli przymierzyć pszczelarski kapelusz i wypróbować działanie podkurzacza , czyli przyrządu do odymiania owadów, oczywiście bez użycia dymu.

Prezentację z wydarzeń w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym można  znaleźć na Facebooku placówki.

Kampania „Lubelskie – wspólnie dla pszczół” organizowana jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, w partnerstwie z Zespołem Lubelskich Parków Krajobrazowych i we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Tajemniczy ogród

W konkursie „Tajemniczy ogród dla pszczół i dzikich zapylaczy”, którego celem jest edukacja ekologiczna mieszkańców naszego województwa, a także włączenie w czynną ochronę pszczół poprzez zwiększenie terenów miodo- i pyłkodajnych, mogą wziąć udział nie tylko placówki oświatowe. Do zabawy organizatorzy zachęcają również osoby indywidualne. Rejestracja chętnych odbywa się do 30 kwietnia.

Uczestnicy staną przed wyzwaniem zaprojektowania i stworzenia ciekawie zaaranżowanego ogrodu przyjaznego pszczołom. W ramach tego muszą przygotować grunt, wysiać nasiona i zasadzić rośliny oraz ustawić elementy wyposażenia, na przykład domki i poidełka dla zapylaczy. Ogród trzeba też cały czas doglądać i pielęgnować.  Dla uczniów przewidziano dodatkowe zadanie, czyli uczestniczenie w lekcjach poświęconych życiu i znaczeniu pszczół. Wszystkie działania należy dokumentować na zdjęciach, a na zakończenie konkursu napisać sprawozdanie.

Autorom najpiękniejszych zakątków przyznane zostaną nagrody rzeczowe, o wartości w przedziale 200 zł – 2 tys. zł.

Regulamin, interaktywny formularz zgłoszenia oraz wszelkie informacje i materiały pomocnicze znajdują się na stronie www.lubelskie.pl/pszczola, w zakładce „Konkursy”. Z organizatorami można również kontaktować się telefonicznie, pod numerem  81 44 16 764 lub mailowo: pszczola@lubelskie.pl.

aw, fot. SOSW

Artykuł przeczytano 330 razy

Last modified: 26 kwietnia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?