poniedziałek, 26 lutego 2024r.

Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo

Autor: |

W Zespole Szkół nr 1 im. C.K. Norwida odbyło się spotkanie poświęcone przemocy rówieśniczej, zorganizowane przez świdnicką Komendę Powiatową Policji. Wzięli w nim udział uczniowie placówki, którzy wysłuchali zaproszonych gości oraz podzielili się refleksjami na temat poruszanego zagadnienia.

– Temat bardzo trudny, ważny i aktualny. W swojej pracy spotykamy się z nim niemal codziennie: w przypadku przemocy domowej, przemocy na ulicy oraz, niestety, coraz częściej też rówieśniczej. Chcemy omówić zagadnienie, również od strony prawnej i psychologicznej, a także wyciągnąć wnioski na przyszłość – powiedział Zbigniew Oleszczuk, komendant KPP w Świdniku.

Spotkanie przyjęło formę debaty społecznej, na początku której wypowiedzieli się zaproszeni goście. Policjanci omówili zagadnienie przemocy, przedstawili narzędzia, które pomagają utrzymać bezpieczeństwo. Jednym z nich jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Krótką prezentację zawierającą informacje na temat wpływu przemocy na zdrowie człowieka przedstawiły psycholog i pedagog ze szkoły. Kurator Mariusz Węs poruszył natomiast prawne konsekwencje zjawiska przemocy.

W drugiej części wydarzenia głos zabrali przedstawiciele środowiska uczniowskiego. Mieli okazję podzielić się spostrzeżeniami, a także wspólnie poszukać odpowiedzi na nurtujące pytania. Poruszone zostały m.in. kwestie związane z samą obecnością zachowań przemocowych na terenie szkół. Zapytano też o oferowane formy pomocy, sposoby obrony przed fałszywymi oskarżeniami czy o konsekwencje grożące osobom, które udają, że nie widzą dziejącej się komuś krzywdy.

– Pamiętajcie, że szkoła jest dla was. Bardzo ważne jest, by wszyscy czuli się w niej bezpiecznie. A za bezpieczeństwo odpowiedzialni jesteśmy my wszyscy. Jeśli dzieje się cokolwiek złego, najważniejsza jest reakcja. Nie można patrzeć na czyjąś krzywdę i udawać, że się jej nie dostrzega. Każdy z was może i powinien brać udział w dbaniu o bezpieczeństwo – podsumował Krzysztof Banaszek, dyrektor szkoły.

Artykuł przeczytano 634 razy

Last modified: 25 maja, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »