wtorek, 24 listopada 2020r.

Wnioski tarczowe przez Internet

Autor: |

Przedsiębiorcy, którzy zamierzają ubiegać się o zwolnienia ze składek i świadczenia postojowe Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, mogą to zrobić jedynie przez Internet. Zmieniła to nowelizacja ustawy zwana tarczą antykryzysową 4.0.

– Od 24 czerwca, wnioski o wsparcie należy przekazywać wyłącznie za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Dotyczy to, między innymi, zwolnienia ze składek (RDZ) oraz świadczenia postojowego i kontynuacji jego wypłaty (RSP-C, RSP-D, RSP-CK, RSP-DK) – wyjaśnia Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.
Jak tłumaczą przedstawiciele Zakładu, elektroniczne wnioski pomagają uniknąć błędów, ponieważ system automatycznie wypełnia je danymi wnioskodawcy. Pilnuje też, by uzupełnił niezbędne informacje i nie pozwala na przesłanie niekompletnego dokumentu.
Konto na PUE można założyć przez bankowość elektroniczną i z pomocą bezpłatnego profilu zaufanego. Osoby, które nie mają dostępu do internetu, mogą skorzystać z pomocy pracowników Zakładu w jego placówkach.

PUE ZUS w liczbach
Od marca do czerwca w PUE zarejestrowało się ponad 600 tys. osób. To rekordowe zainteresowanie, bo wcześniej przybywało przeciętnie 60–70 tys. nowych użytkowników miesięcznie. Łącznie z portalu korzysta już ponad 4,2 mln osób. Pozwala ona na załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu.

Tarcza antykryzysowa w ZUS
Do tej pory ZUS w województwie lubelskim zrealizował zwolnienia ze składek dla prawie 74 tys. płatników, na ponad 458 mln złotych. Wnioski o umorzenia nadal wpływają. Można je składać maksymalnie do 30 czerwca.
– Do tej daty przedsiębiorcy muszą też przesłać do ZUS dokumenty rozliczeniowe za marzec-maj – dotyczy to płatników, którzy mają obowiązek sami je sporządzać. Przekazanie dokumentów rozliczeniowych jest jednym z warunków realizacji umorzenia – dodaje M. Korba.
Świadczenia postojowe otrzymało już ponad 42 tys. mieszkańców województwa lubelskiego. Duża część z nich wystąpiła też o ponowne wypłaty z uwagi na brak poprawy sytuacji materialnej. ZUS zrealizował 28,7 tys. ponownych wypłat w regionie. Łączna kwota postojowych, które trafiły do mieszkańców Lubelskiego, to niemal 140 mln złotych. Świadczenie można otrzymać do trzech razy. Wnioski można składać nawet do trzech miesięcy po ustaniu epidemii.
ow

Artykuł przeczytano 400 razy

Last modified: 25 czerwca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?