poniedziałek, 10 maja 2021r.

W gronie najlepszych

Autor: |

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy nazwiska laureatów i finalistów wszystkich konkursów przedmiotowych, zorganizowanych przez Lubelskie Kuratorium Oświaty. Wśród najlepszych nie mogło oczywiście zabraknąć świdnickiej młodzieży.

Uczniowie klas IV-VIII sprawdzali swoją wiedzę z fizyki, chemii, biologii, geografii, historii i matematyki oraz języków: angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, francuskiego, hiszpańskiego i polskiego. Wszystkie etapy konkursów odbywały się w szkołach, w reżimie sanitarnym.

„Siódemka” z laureatami

Tym razem w Świdniku palmę pierwszeństwa przejęła Szkoła Podstawowa nr 7, która może pochwalić się laureatami 6 konkursów. Są to: Aya Mamandi (angielski – op. Magdalena Brus, niemiecki – op. Anna Skoczeń ), Natalia Przybysz (chemia – op. Agnieszka Widzińska, polonistyczny – op. Monika Lorek), Alicja Portka (polonistyczny – op. Monika Lorek), Marta Lorek (polonistyczny – op. Agnieszka Wilczopolska). Dziewczęta zdobyły maksymalną liczbę punktów.

– Każdy konkurs wymagał dużego nakładu pracy –  wyjaśnia siódmoklasistka Aya, która w ubiegłym roku była finalistką z angielskiego. – Niemiecki pisałam jednak pierwszy raz, więc na przygotowanie musiałam poświęcić jeszcze więcej czasu. Pomagała mi pani Anna Skoczeń. Rozwiązywałyśmy zadania z testów z poprzednich lat, nie tylko z naszego województwa. Bardzo się cieszę, że już za pierwszym razem udało mi się uzyskać tytuł laureata.

Natalia Przybysz, uczennica klasy 8, została również finalistką z języka hiszpańskiego: – Uczę się go dopiero drugi rok, więc fakt, że dotarłam do trzeciego etapu już jest dużym osiągnięciem. Z chemii i polskiego było bardzo dużo materiału do przerobienia, więc na przygotowania poświęciłam dużo czasu.

„Siódemkę” w etapie wojewódzkim reprezentowały jeszcze Zuzanna Apanasienko i Wiktoria Kirol, które zmierzyły się z językiem polskim (op. Joanna Czerniak).

– Trochę punktów zabrakło, by zdobyć tytuł laureata, ale i tak jestem bardzo zadowolona, bo pierwszy raz brałam udział w takim konkursie. Próbowałam jeszcze z fizyki i chemii, ale nie przeszłam do drugiego etapu  – mówi Wiktoria, uczennica kl.8.

Dumy z osiągnięć młodzieży nie ukrywa Piotr Bogusz, dyrektor SP nr 7: – To ogromny sukces, który jest wynikiem wieloletniej pracy uczniów i nauczycieli. Jesteśmy tym bardziej zadowoleni, bo przecież konkursy odbyły się w trudnych czasach. Nauczanie zdalne jednych demotywuje, a nasi uczniowie udowodnili, że mają chęć i potrzebę zdobywania wiedzy. Świętujemy 25-lecie istnienia placówki, więc to piękny prezent.

Finaliści „Piątki”

W Szkole Podstawowej nr 5 w etapie wojewódzkim konkursów wzięło udział troje uczniów. Są to: Dominika Stefaniszyn (hiszpański – op. Katarzyna Królik), Natalia Wieleba  (hiszpański – op. Katarzyna Królik) i Jacek Tatara (geografia – op. Agnieszka Rakuzy-Wójcik). Uczęszczają do klasy ósmej. W konkursach kuratoryjnych wystartowali po raz pierwszy. Przygotowywali się samodzielnie oraz na dodatkowych zajęciach z nauczycielami.

– Nie udało się zdobyć tytułu laureata, ale pogłębiłem swoją wiedzę, którą na pewno kiedyś jeszcze wykorzystam. Zamierzam złożyć dokumenty do Liceum im. Królowej Jadwigi w Lublinie, do klasy biologiczno-chemicznej. Potem może medycyna – zdradza Jacek.  

Dominika uczy się hiszpańskiego od dwóch lat i bardzo jej się podoba ten język. Dalszą edukację planuje w Świdniku, być może w klasie językowej.

– Cieszymy się, że nasi uczniowie odnoszą sukcesy. Jesteśmy po to, by kształcić, edukować i pomagać im w osiąganiu jak najlepszych wyników w konkursach, olimpiadach i na egzaminach. Chcemy, by trafiali do wymarzonych szkół średnich i na studia, a potem wykonywali ciekawe zawody. Dziękuję młodzieży i nauczycielom za trud, jaki włożyli w przygotowanie do konkursów – mówi Tomasz Szydło, dyrektor SP nr 5.

Uczniowie podkreślają, że chociaż nie jest łatwo, warto brać udział w tego typu konkursach. Nie tylko umożliwiają poszerzenie wiedzy i rozwijanie zainteresowań, ale też dają wymierne efekty. Na przykład laureaci są zwolnieni z egzaminu ósmoklasisty z danego przedmiotu i przyjmowani w pierwszej kolejności do publicznej szkoły ponadpodstawowej. Finaliści mogą liczyć na dodatkowe punkty w postępowaniu rekrutacyjnym.

aw

Artykuł przeczytano 572 razy

Last modified: 18 marca, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?