czwartek, 02 grudnia 2021r.

Urodzinowo i charytatywnie

Autor: |

W tym roku Akcja Katolicka w parafii pw. Chrystusa Odkupiciela obchodzi 20-lecie działalności. Jubileuszowe spotkanie, połączone z koncertem charytatywnym „Ku przyszłości-z nadzieją” dedykowanym Marysi Szlązak, odbyło się dzisiaj, w Miejskim Ośrodku Kultury.

Urodzinowe uroczystości rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną, odprawioną w intencji Akcji Katolickiej w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbał chór Cum Sanctis pod dyrekcją Barbary Pazur z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie. Chętni mogli wrzucać datki dla Marysi do specjalnych puszek. Opiekowali się nimi wolontariusze ze Szkoły Podstawowej nr 3.

Dalsza część jubileuszowego spotkania miała miejsce w sali kameralnej MOK. Poprowadziła ją Aneta Jagieła, a do udziału w aukcjach, z których dochód zasili konto chorej Marysi, zachęcali Natalia Terlecka i Marcin Magier. Można było wylicytować, na przykład, domki z piernika od pani Pelagii Buchajskiej, obrazy Anny Witek, bluzę polarową od „Leszczyniaków”, maskotkę straży pożarnej, gadżety przekazane przez Urząd Miasta i Starostwo Powiatowe. Harcerze i zuchy ze Związku Drużyn w Świdniku dyżurowali z puszkami, do których również można było wrzucić datek. Na scenie wystąpili Chór Gminy Kurów pod dyrekcją Bogdana Lipińskiego oraz Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” pod kierunkiem Beaty i Lecha Leszczyńskich. Wiersz pt. „Niepodległość” wyrecytowała Maria Winiarska.

Oczywiście podczas obchodów 20-lecia Akcji Katolickiej nie mogło się obyć bez podziękowań, gratulacji i życzeń. Dyplomy uznania oraz płyty ze zdjęciami ilustrującymi  działalność AK sympatykom i przyjaciołom stowarzyszenia wręczyli ks. kan. Piotr Stańczak, proboszcz parafii pw. Chrystusa Odkupiciela i Irena Okoń, prezes AK.

– Bardzo się cieszę dzisiejszym dniem, ale żeby tak było, trzeba było włożyć ogrom pracy. Życzliwych było dla nas wiele osób. Wszystkim jesteśmy niezmiernie wdzięczni  – mówiła pani Irena.

Gratulacje dla dostojnych jubilatów, na ręce pani Ireny i ks. kanonika, popłynęły od ministra Przemysława Czarnka. Odczytał je Radosław Brzózka z biura politycznego ministra: – To piękny jubileusz, który jest okazją do wspomnień i podsumowań. Członkowie Akcji Katolickiej od przeszło dwóch dekad zabiegają o to, aby nauka Kościoła była respektowana we wszystkich aspektach ludzkiej aktywności. Odważnie występują w obronie uniwersalnych chrześcijańskich wartości, które są fundamentem naszej cywilizacji. Bardzo się cieszę, że obchody zostały połączone z koncertem charytatywnym. To piękne świadectwo zarówno chrześcijańskiej otwartości na potrzeby drugiego człowieka, jak również ludzkiej wrażliwości i solidarności społecznej.

Odczytano także listy okolicznościowe od wiceministra Artura Sobonia, który dziękował za wielkie zaangażowanie Akcji Katolickiej w pomoc innym i zachęcał do przyłączenia się do zbiórki dla Marysi Szlązak, Lecha Sprawki, wojewody lubelskiego i Włodzimierza Radka, przewodniczącego Rady Miasta. Kolejnych wspaniałych lat działalności życzyli również starosta i artyści występujący w koncercie charytatywnym.

– Przyjmuję te gratulacje w imieniu członków Akcji i tutaj obecnych – wyjaśniała I. Okoń. – Wszystkim dokuczałam, prosiłam o pomoc i wsparcie. Sama niewiele bym zdziałała. Jestem bardzo wdzięczna, że przyjęliście moją inicjatywę. Mam dzisiaj jedno marzenie. Pragnę, by nie był to pierwszy i ostatni koncert charytatywny. W naszym mieście jest  tyle wspaniałych ludzi, którzy mają otwarte serca oraz dłonie i potrafią wiele zrobić. Chciałabym, abyśmy to dobro pokazywali i tworzyli nowy, piękny świat.

Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawowali: Lech Sprawka, wojewoda lubelski, Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika, Łukasz Reszka, starosta powiatu świdnickiego.

aw

Wiadomość z 24 listopada – Podczas zbiórek i aukcji udało się zebrać 5303 zł.

« z 3 »

Artykuł przeczytano 2666 razy

Last modified: 24 listopada, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?