wtorek, 16 kwietnia 2024r.

Uczcili narodziny lubelskich skrzydeł

Autor: |

W sobotę,19 czerwca, minęła 100. rocznica startu pierwszego samolotu Ansaldo A.1 Balilla, wyprodukowanego na włoskiej licencji w Zakładach Mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz w Lublinie. Z tej okazji, dzień wcześniej, Fundacja Lotniczy Lublin zorganizowała uroczystości jubileuszowe. Uczestniczyli w nich również świdniczanie.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele Strefy Historii Miejskiego Ośrodka Kultury, Klubu Seniorów Lotnictwa, Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej oraz WSK-PZL Świdnik. Goście mogli podziwiać modele samolotów wyprodukowanych przez Zakłady Mechaniczne E. Plage i T. Laśkiewicz oraz późniejszą Lubelską Wytwórnię Samolotów. Można było również zapoznać się z efektami I etapu zewnętrznej rewitalizacji zabytkowego hangaru po byłych zakładach produkcyjnych przy ul. Wrońskiej 2. W dalszym ciągu trwają jednak prace remontowe wewnątrz.

W sumie w Polsce wyprodukowano 58 samolotów typu Ansaldo. Konstrukcja zbudowana była ze stalowego szkieletu obciągniętego płótnem. Miała wiele wad, ale na stałe wpisała się w historię polskiego lotnictwa.

słs

Artykuł przeczytano 1034 razy

Last modified: 22 czerwca, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content