wtorek, 11 sierpnia 2020r.

Trawniki. Tory kolejowe przez kościół?

Autor: |

W gminie Trawniki może powstać nowa linia kolejowa. Połączy tą miejscowość z Krasnymstawem. Taką koncepcję ma Centralny Port Komunikacyjny. Urzędnicy w ostatniej chwili zorientowali się, że tory przecinają … kościół w Oleśnikach.

– To sprawa odległa i niepewna – tak o budowie nowej linii kolejowej nr 54 mówi Damian Baj, wójt Trawnik.
Jednak Centralny Port Komunikacyjny ogłosił konsultacje dotyczące potencjalnego przebiegu torów. Informacja pojawiła się na stronie internetowej CPK, ale zainteresowane gminy nie dostały zawiadomienia o możliwości składania uwag.

– O konsultacjach dowiedzieliśmy się przypadkowo, na dzień czy dwa przed ich zakończeniem – mówi D. Baj.
Gmina wysłała do CPK uwagi z dwoma wariantami innego przebiegu linii kolejowej.

– Z przerażeniem zorientowaliśmy się, że we wstępnej propozycji CPK tory zostały poprowadzone przez środek kościoła w Oleśnikach – opowiada wójt. Dlatego gmina zaleciła przesunięcie linii kolejowej o kilkaset metrów. W ten sposób trasa nie będzie kolidowała ze świątynią i domami mieszkańców.

Zgodnie z zapowiedzią władz CPK, budowa szlaku, który przetnie gminę Trawniki rozpocznie się w 2022 roku i zakończy pięć lat później.

Czym jest Centralny Port Komunikacyjny? To zgodnie z państwowym planem wielki węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią. Połączy transport lotniczy (w ramach Portu Lotniczego Solidarność), drogowy oraz kolejowy.

Nowe linie kolejowe mają pomóc pasażerom szybko dostać się do węzła i do stolicy (w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny). Planowanych jest 12 szlaków dla pociągów w różne rejony kraju.

rp

Artykuł przeczytano 219 razy

Last modified: 6 lipca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?