poniedziałek, 23 listopada 2020r.

Targowa z rządową pomocą

Autor: |

Niespodzianki nie było. Na liście inwestycji dofinansowanych z tegorocznej edycji Funduszu Dróg Samorządowych znalazła się ul. Targowa. Urząd Miasta otrzyma na jej przebudowę około 600 tys. zł dofinansowania. Inwestycja już się rozpoczęła.

Na początku tego roku przy ul. Targowej zostały wybudowane nowe chodniki i ścieżka rowerowa. Inwestycja była częścią większego przedsięwzięcia dofinansowanego z funduszy unijnych. Projekt „Mobilny LOF” nie obejmował jednak przebudowy jezdni, która również była mocno zniszczona. Przedstawiciele ratusza zapowiadali od początku, że w planach jest również wymiana nawierzchni, nawet jeśli urząd miałby w całości zapłacić za inwestycję z własnych środków budżetowych.

Zgodnie z zapowiedziami przygotowania do przebudowy ruszyły kilka miesięcy temu. Urzędnicy rozstrzygnęli przetarg, w którym zwyciężyła firma Stan – Lub z Bełżyc. W tzw. międzyczasie pojawiła się jednak możliwość otrzymania dotacji do inwestycji.

Pieniądze miały pochodzić z oszczędności z tegorocznej edycji Funduszu Dróg Samorządowych. Gminy mogły wnioskować o dotację do wykonania jednego zadania. Wybrana inwestycja powinna być już rozpoczęta lub planowana jeszcze na ten rok. Przedstawiciele ratusza zdecydowali o zgłoszeniu do programu ul. Targowej.

– Zadanie, o które wnioskowaliśmy, zostało wpisane na listę inwestycji przeznaczonych do dofinansowania – informował kilka tygodni temu Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

W następnej kolejności spis dróg trafił do premiera. W miniony czwartek wszystko było już jasne. Ul. Targowa otrzymała dofinansowanie. Wyniesie ono około 50 proc. kosztów. Wstępna wycena przebudowy opiewała na około 1,8 mln zł, więc poziom dotacji został ustalony na ponad 920 tys. zł. W związku jednak z tym, że przetarg udało się rozstrzygnąć korzystniej, dofinansowanie również będzie nieco niższe.

Nowa jezdnia już w marcu

Jak tłumaczą przedstawiciele ratusza, inwestycja już się rozpoczęła. – Wykonawca przejął już teren budowy, rozpoczął zwożenie sprzętu i potrzebnych materiałów – mówi M. Dmowski. – Przebudowa będzie się wiązała z utrudnieniami w poruszaniu się ul. Targową, ale pracujemy nad tym, żeby były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców i umożliwiały dojazd handlujących i kupujących do targu.

Inwestycja powinien zakończyć się do 15 marca przyszłego roku. Zadaniem wykonawcy jest przebudowa 825-metrowego odcinka ulicy. Prace obejmą wymianę nawierzchni bitumicznej, wykonanie kanalizacji deszczowej wraz z wypustami oraz utwardzenie parkingu, znajdującego się obok boisk sportowych. Wykonawca dostosuje też wysokość łącznika ul. Targowej z Okulickiego, a także zajmie się naprawą uszkodzonej nawierzchni.

 

 

 

Artykuł przeczytano 326 razy

Last modified: 13 listopada, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?