piątek, 23 lutego 2024r.

Taniej w stołówkach szkolnych

Autor: |

Miasto dopłaci do abonamentowych szkolnych obiadów i posiłków dla dzieci w oddziałach przedszkolnych szkół podstawowych. Od początku tego roku posiłki dla dzieci i młodzieży szkolnej w Świdniku będą tańsze. To efekt porozumieniem zawartego między miastem a dyrektorami świdnickich szkół podstawowych.

Dokument zmienia dotychczasowe ceny i zasady korzystania z obiadów abonamentowych i posiłków wydawanych w szkołach i oddziałach przedszkolnych, prowadzonych przez miasto. Rodzice dzieci i uczniów będą opłacać równowartość uśrednionego kosztu produktów żywnościowych użytych do przygotowania posiłków, którego wysokość wynika z umów zawartych przez dyrektorów szkół z zewnętrznymi firmami cateringowymi. W tym roku jednak część tych kosztów, czyli różnicę, pomiędzy dotychczasowymi opłatami za posiłki a tymi obowiązującymi od stycznia 2023 r., stanowiącą równocześnie koszty przygotowania posiłków, sfinansuje budżet gminy.

– To pozytywna zmiana, ponieważ obniży ona znacznie koszty ponoszone przez rodziców, którzy zapłacą jedynie za tak zwany „wsad do kotła”, zaś płatność za obsługę i przygotowanie posiłków będzie leżała po stronie budżetu miasta. Zależy nam na tym, aby rodzice płacili mniej, ale również na jakości tych produktów i posiłków, co na bieżąco monitorujemy – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza Świdnika.

Dzięki zmianom, za pełny abonamentowy dwudaniowy obiad z kompotem rodzice uczniów zapłacą 9 zł. Dotychczas cena ta wynosiła 12 zł. Z kolei rodzice dzieci uczęszczających do oddziałów przedszkolnych za 3 posiłki, czyli śniadanie z II śniadaniem, obiad i podwieczorek, wydawane w ciągu jednego dnia, zapłacą 10 zł. Cena dotychczasowa to 14 zł.  

Posiłki będą nadal przygotowywane przez zewnętrzne firmy cateringowe. Rodzice zaś będą rozliczać się bezpośrednio z tymi firmami, według ustalonych terminów i zasad.

mj

Artykuł przeczytano 1158 razy

Last modified: 5 stycznia, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »