Dziś uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 w Świdniku mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowej lekcji. Przed budynkiem stanął trolejbus należący do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego, na co dzień poruszający się po ulicach Lublina. Wydarzenie odbyło się w ramach Europejskiego Tygodnia Mobilności.
Podczas zajęć dzieci dowiedziały się wielu ciekawostek na temat trolejbusów oraz samego przewoźnika. W trakcie spotkania rozegrany został również mały konkurs wiedzy, który sprawdził skupienie maluchów. Padły w nim pytania o miasta w jakich kursują trolejbusy, ile pojazdów posiada Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne czy o datę powstania firmy. Pracownicy MPK opowiadali również o kulturze podróżowania komunikacją miejską, zwracając uwagę na takie aspekty jak bezpieczeństwo i dobre obyczaje względem innych pasażerów, w tym niepełnosprawnych.
Interesujące fakty przestawił kierowca trolejbusu. Przybliżył on uczniom działanie sieci trakcyjnej i funkcjonowanie popularnych “szelek”, czyli pantografów podłączających pojazd do sieci energetycznej. Dzieci z bliska mogły zobaczyć, jak dokładnie funkcjonuje ten element oraz dowiedzieć się szczegółów jego eksploatacji.
Katarzyna Motyka, przedstawicielka MPK Lublin, podkreśla znaczenie takich inicjatyw: – Europejski Tydzień Mobilności to doskonała okazja, aby pokazać młodemu pokoleniu, jak ważny jest zrównoważony transport. Poprzez edukację chcemy uświadamiać, że wybierając komunikację miejską, przyczyniamy się do ochrony środowiska i zmniejszenia zanieczyszczeń powietrza. To również dobra sposobność do udzielenia lekcji kultury podróżowania.
Na zakończenie spotkania, dzieci za poprawnie udzielone odpowiedzi otrzymały nagrody. Upominków nie zabrakło również dla tych, którzy nie mieli okazji się wykazać.
Europejski Tydzień Mobilności to międzynarodowa kampania, której celem jest promocja ekologicznych alternatyw dla samochodów prywatnych, takich jak transport publiczny, rowery czy spacery. W Świdniku, podobnie jak w innych europejskich miastach, przez cały tydzień organizowane są wydarzenia mające na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z nadmiernym użytkowaniem samochodów. Kulminacją działań będzie Dzień bez Samochodu, obchodzony 22 września.
Harmonogram wydarzeń:
- 17 września: Akcja „Rowerem do pracy”. Inicjatywa, mająca na celu zachęcenie mieszkańców do korzystania z rowerów jako codziennego środka transportu.
- 18 i 20 września: Śniadanie dla rowerzystów. O godzinie 7:00 na placu przy fontannie rowerzyści będą mogli zjeść wspólne śniadanie, co ma symbolizować wsparcie dla osób, które decydują się na wybór roweru jako formy transportu.
- 19 września: Akcja „Widoczny o zmroku”. O godzinie 18:30 na placu przy fontannie odbędzie się spotkanie, podczas którego uczestnicy dowiedzą się, jak ważne jest bycie widocznym na drodze, szczególnie po zmroku.
- 21 września: Piknik Rodzinny na placu Konstytucji 3 maja, który odbędzie się w godzinach 12:00 – 16:00. W programie: znakowanie rowerów przez KPP Świdnik, zabawy i animacje dla dzieci (modelowanie balonów, malowanie twarzy, bańki mydlane, konkursy i zabawy związane z bezpieczeństwem drogowym), miasteczko ruchu drogowego zorganizowane przez Straż Miejską oraz KPP Świdnik, przejazdy rowerem cargo.
- 22 września: Darmowe przejazdy komunikacją miejską dla osób posiadających dowód rejestracyjny samochodu. To symboliczny gest promujący Dzień bez Samochodu, zachęcający mieszkańców do skorzystania z transportu publicznego.
- Dodatkowo, przez cały tydzień (16-20 września oraz 22 września), odbywać się będą wycieczki rowerowe organizowane przez Grupę rowerową nie dla ścigaczy. Start każdej wyprawy o godzinie 19:00 ze stacji PKP Wschód. Trasy będą liczyć około 20 km.
Artykuł przeczytano 136 razy
Last modified: 17 września, 2024