poniedziałek, 20 maja 2024r.

Świdnik szykuje się do świętowania

Autor: |

Będzie uroczysta sesja Rady Miasta, wręczenie odznaczeń i honorowego obywatelstwa. Nie zabraknie również wątków historycznych i części artystycznej. Już w niedzielę, 6 października, Świdnik będzie świętował 65. urodziny.

Dzieje miejscowości są oczywiście o wiele dłuższe, natomiast historia Świdnika na dobre rozpoczęła się właśnie 65 lat temu. Zgodnie z rozporządzeniem rady ministrów z 7 października 1954 roku do miast zaliczono „w województwie lubelskim – gromadę Adampol w powiecie lubelskim, nazwę miasta ustala się na Świdnik”.

– W tym roku przypada 65. rocznica tego wydarzenia. W ciągu tego czasu świdniczanie zbudowali piękną historię, która odcisnęła się nie tylko na dziejach naszego miasta. Mamy z czego być dumni, mamy co świętować. Dlatego zapraszam wszystkich mieszkańców na uroczystą sesję i wydarzenia jubileuszowe – mówi
burmistrz Waldemar Jakson.

Zaplanowano ją na niedzielę, 6 października. Świętowanie miejskich urodzin rozpocznie się o godz. 10.00, mszą świętą w kościele pw. NMP Matki Kościoła.

Na 11.30 zostało zaplanowane rozpoczęcie uroczystej sesji Rady Miasta w sali obrad w Urzędzie Miasta. Podczas niej, do grona honorowych obywateli miasta, zostanie przyjęty gen. Jerzy Piłat. Pochodzący ze Świdnika pilot, był m.in. dowódcą 12 Bazy Lotniczej w Mirosławcu. Zginął 23 stycznia 2008 roku w katastrofie lotniczej samolotu CASA. W najbliższą niedzielę, jego imieniem zostanie nazwana 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu Górnym.

Po zakończeniu sesji, uczestnicy uroczystości przejdą do Miejskiego Ośrodka Kultury. W sali kinowej odbędzie się dalsza część wydarzeń jubileuszowych. Wśród nich zaplanowano wręczenie miejskich i państwowych odznaczeń oraz część artystyczną, a także rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla szkół i przedszkoli pt. „Memu miastu na urodziny”.

Artykuł przeczytano 2150 razy

Last modified: 27 września, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content