wtorek, 25 stycznia 2022r.

Świdnik najlepszy na Lubelszczyźnie

Autor: |

Świdnik odniósł ogromny sukces, zajmując 1. miejsce w Rankingu Gmin Lubelszczyzny 2021 organizowanym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej. Ideą rankingu jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Nasze miasto pokonało wszystkie miasta i gminy województwa lubelskiego, za wyjątkiem miast na prawach powiatu, których nie brano pod uwagę w rywalizacji. Wyniki rankingu ogłoszono dziś, podczas gali w Janowie Lubelskim.

– Ranking Gmin Lubelszczyzny jest bardzo ciekawą inicjatywą. Jeśli spojrzymy na listę 20 czołowych miast i gmin, zaobserwujemy, że nie ich wielkość decyduje o sukcesie. Nie liczy się bowiem proste porównanie bezwzględnej wartości nakładów na tę czy inną dziedzinę aktywności, ale trafne definiowanie priorytetów, zrównoważone traktowanie różnych „paragrafów budżetowych” i sukces w postaci zadowolenia mieszkańców. Druga w rankingu gmina Puchaczów znana jest z zamożności spowodowanej obecnością na jej terenie kopalni węgla, ale już mieszczące się w pierwszej dwudziestce gminy Księżpol czy Łukowa nie dysponują potężnym zapleczem gospodarczym, a jednak zyskały uznanie w oczach jury. Z kolei Puławy, po których można spodziewać się ogromnego potencjału zajęły miejsce piąte – mówi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.

Fundacja zorganizowała ranking  we współpracy z Urzędem Statystycznym w Lublinie, który dostarczył merytorycznych danych do porównania działalności rywalizujących miast i gmin.

– Dla nas istotne jest, poza splendorem związanym z zajęciem pierwszego miejsca w tak dużej konkurencji, że osiągnięcia naszego miasta zostały ocenione i dostrzeżone przy zastosowaniu bardzo obiektywnych kryteriów, kompleksowo analizujących każdy obszar życia gospodarczego i społecznego. Pierwsze miejsce jest może pewną, miłą zresztą niespodzianką, ale zwróćmy uwagę, że od kilku lat Świdnik pnie się w górę również w rankingach porównujących konkretne, wycinkowe obszary samorządowej rzeczywistości. To zdecydowanie zachęca do dalszych wysiłków, by nasze miasto stawało się jeszcze bardziej nowoczesne, coraz lepiej zaspokajające potrzeby i aspiracje mieszkańców – tłumaczy Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Artykuł przeczytano 461 razy

Last modified: 2 grudnia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?