czwartek, 02 grudnia 2021r.

Świdnik Miastem z Klimatem

Autor: |

Kolejne dobre wieści napływają do naszego miasta. Świdnik jest jednym z 15 samorządów w całej Polsce, które otrzymały wyróżnienie w projekcie „Miasto z Klimatem 2.0 – mechanizm wsparcia dla miast”.

Inicjatywa powstała w 2020 roku. W jej ramach Ministerstwo Klimatu i Środowiska, po raz drugi, przeprowadziło analizę działań podejmowanych przez miasta, której celem było zmierzenie efektów we wdrażaniu polityki klimatyczno-środowiskowej. Ocenę przeprowadzono w pięciu kategoriach. Jako pierwszą pod lupę wzięto jakość powietrza.

Kolejna kategoria to zieleń miejska, w której uwzględniono, między innymi, powierzchnię parków i terenów zieleni osiedlowej, przyrost nasadzeń drzew oraz wydatki na zagospodarowanie i utrzymanie zieleni w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Co ciekawe, jeśli chodzi o Świdnik, kwoty wydawane w 2019 roku wynosiły 66,42 zł na osobę, a już w 2020 roku 154,71 zł. W badaniu ocenie podlegała również transformacja energetyczna, pokazująca ile budynków posiada instalacje OZE. Miasta zostały też przeanalizowane pod względem transportu zero emisyjnego oraz retencji miejskiej.

– Po weryfikacji formularzy oraz analizie postępów i potencjału miast w kontekście transformacji klimatyczno-środowiskowej, wybrano 5 i nadano im tytuł „Miasta z Klimatem” w każdej z 5 kategorii. Ponadto 15 miastom przyznano wyróżnienia (po 3 z każdej kategorii) – czytamy na stronie ministerstwa.

Chwalą za zieleń

Świdnik otrzymał wyróżnienie w kategorii zieleń miejska. Oprócz niego, uhonorowano w ten sposób Rzeszów i Suwałki. Tytuł „Miasto z Klimatem” w tej kategorii przypadło natomiast Krynicy-Zdrojowi.

– Bardzo cieszy nas to wyróżnienie. Wiele słyszymy od mieszkańców, że w Świdniku jest za mało zieleni, że wycinane są drzewa i że jest to „betonowe” miasto. Osoby z zewnątrz widzą je jednak inaczej, co potwierdza otrzymane wyróżnienie. Jeśli chodzi o miejską zieleń, cały czas się rozwijamy. Sadzimy więcej drzew, a projektując nowe miejsca parkingowe często wybieramy ażurowe płyty, ułatwiające odpływ wody do gruntu. Przed nami nowe perspektywy unijne, z których chcielibyśmy skorzystać. Na pewno parki wymagają dodatkowych inwestycji. Chcielibyśmy, aby na terenie zielonym na osiedlu Brzeziny pojawiły się nowe nasadzenia i obiekty rekreacyjne. Część parku jest już gotowa, ale to dopiero pierwszy etap działań. Wiele do zrobienia mamy też na terenie dawnego wysypiska śmieci. Jeśli chodzi o takie dodatkowe miejsca, w których mogłyby powstać zielone zakątki, powoli zaczyna nam ich brakować. Myślę jednak, że przy rewitalizacji placów zabaw postawimy na zieloną infrastrukturę. Podobnie, w przypadku miejskiego targowiska i placu handlowego przy ul. Targowej. Chcemy, by pojawiło się tam więcej drzew – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.   

W kategorii jakość powietrza „Miastem z klimatem” została Ustka, a „Miastem wyróżniającym się” Jasień, Mrocza i Sztum. W kategorii transport emisyjny nagrodzono Wyszków. Wyróżniono natomiast: Olsztyn, Złotów i Czempiń. Najlepszym, w kategorii transformacja energetyczna, okazał się Knurów. Słowa uznania powędrowały też do Rzeszowa, Hrubieszowa i Tarnobrzega. W piątej kategorii, retencja miejska, nagrodzono Siechnice. Miasta wyróżniające się w tej kategorii to: Bielsko-Biała, Chorzele i Busko-Zdrój.

Przy udziale specjalistów

Miasta z najlepszymi wynikami oraz wyróżnione samorządy zostaną zaproszone do współpracy w ramach specjalistycznego doradztwa strategicznego renomowanych instytucji, takich jak: Instytut Ochrony Środowiska, Instytut Ekologii Terenów Uprzywilejowanych, Instytut Badawczy Leśnictwa oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Doradztwo ma polegać na wspólnym przejrzeniu dokumentów strategicznych i planistycznych miast, wypracowaniu rekomendacji co do modyfikacji albo określeniu nowych celów transformacji klimatyczno-środowiskowej. Wsparcie pomoże też w zbudowaniu zdolności administracyjnej miasta i jego przygotowaniu do finansowania kluczowych inwestycji w ramach nowej perspektywy finansowej UE, środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz z programów priorytetowych NFOŚiGW.

af

Artykuł przeczytano 422 razy

Last modified: 27 października, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?