wtorek, 20 kwietnia 2021r.

Świdnik chce być eko

Autor: |

Budynek żłobka wybudowany w technologii pozwalającej oszczędzać energię cieplną. Deszczówka wykorzystywana do podlewania roślin czy program zakładający montaż pomp ciepła i ogniw fotowoltaicznych w zabudowie jednorodzinnej. To tylko garść przykładów pokazujących, jak Świdnik dba o środowisko. W tym roku jego działania oceni jury ogólnopolskiego konkursu Eco-Miasto.

19 marca ruszyły zgłoszenia do 8. edycji rywalizacji. Swój wniosek złoży również świdnicki ratusz. Organizatorem konkursu jest Ambasada Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID-Warszawa, a współorganizatorem Teraz Środowisko. Projekt odbywa się pod hasłem „Zielona odbudowa”.

– Niezwykle inspirujące i warte docenienia jest to, jak miasta angażują się w lepsze jutro. Nasza świadomość ekologiczna stale rośnie, a działania samorządów pielęgnują ją wśród swoich mieszkańców. To bardzo ważne, szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy potrzebujemy wspólnego działania i kompleksowego podejścia do gospodarowania zasobami naturalnymi, energią czy odpadami – mówi Frédéric Billet, ambasador Francji w Polsce.

Celem konkursu jest popularyzowanie idei zrównoważonego rozwoju, wymiana doświadczeń oraz nagrodzenie miast i gmin, które realizują innowacyjne pomysły przyjazne środowisku. Po raz pierwszy zorganizowano go w 2013 roku. Wówczas, spośród kilkunastu zgłoszeń, wybrano sześć gmin, wyróżnionych w kategoriach: zrównoważona mobilność oraz budownictwo ekologiczne.

Dobre praktyki

– Konkurs jest tylko zwieńczeniem wszystkich działań. Mamy świadomość, że na tym nasza praca się nie kończy i że potrzeba jeszcze wiele zmian. Będziemy robili wszystko, by wizerunek Świdnika kojarzył się z zielenią i ekologicznymi postawami – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Choć części rozwiązań zastosowanych w Świdniku nie widać gołym okiem, działają i mają się całkiem dobrze. Tak jest, między innymi z pomysłem na zagospodarowanie wody deszczowej, z którego korzysta Park Avia. Kompleks odzyskuje nagromadzoną deszczówkę i wykorzystuje ją do podlewania roślin. Z kolei w ubiegłym roku, na terenie Adampola, najstarszego osiedla w Świdniku, powstał plac zabaw przyjazny nie tylko dzieciom, ale też przyrodzie. Leśny ogród zabaw przy ul. Wrzosowej wykonany jest z naturalnych materiałów. Na jego terenie posadzono rośliny, które wpisują się w charakter pobliskiego lasu. Dla najmłodszych jest to nie tylko miejsce relaksu i wypoczynku, ale też edukacji.

– Powoli dobiegają końca prace nad nowym żłobkiem, który budowany jest w technologii sprzyjającej środowisku. Dzięki temu będzie zużywał mniej energii cieplnej – przekonuje zastępca burmistrza. Dodaje: – Staramy się promować ekologiczne postawy w różnych dziedzinach życia miasta. Zachęcać mieszkańców do segregowania śmieci, dbania o wspólną zieleń i przestrzeń. Ostatnio, na przykład angażujemy się w sprawę lasu Rejkowizna, którego dobro leży na sercu wielu świdniczanom. Tydzień temu, wspólnie z mieszkańcami, podjęliśmy się sprzątania na jego terenie. To zatrważające, ile śmieci w nim znaleźliśmy, a to jeszcze nie koniec prac. Trzeba podnosić świadomość ludzi, wyjaśnić im, że las jest naszym wspólnym dobrem, o które trzeba dbać.

Wkrótce przy wszystkich wejściach do lasu Rejkowizna staną pojemniki na śmieci. Nowe kontenery będą podzielone na frakcje, dzięki temu odpady natychmiast trafią do odpowiedniego pojemnika. To jednak nie jedyna ekologiczna inicjatywa, która wpłynie na stan świdnickich lasów.

– Będziemy chcieli zorganizować także sprzątanie lasu Bażantarnia, który znajduje się w pobliżu osiedla Brzeziny – dodaje M. Dmowski.

Do kogo powędruje tytuł?

Samorządy rozpoczęły już nadsyłanie wniosków do konkursu. O tym, które miasto zostanie laureatem jego ósmej edycji, dowiemy się we wrześniu, podczas konferencji wieńczącej ogólnopolski projekt.

af

Artykuł przeczytano 510 razy

Last modified: 1 kwietnia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?