wtorek, 22 czerwca 2021r.

Świdniczanka opowiada o Roztoczu

Autor: |

Kilka tygodni temu pisaliśmy o Pati Maczyńskiej, która na co dzień pracuje jako położna na oddziale ginekologii onkologicznej, a w wolnych chwilach podróżuje i pisze książki. W niedzielę, w lubelskich księgarniach zadebiutowała praca „Z Roztocza po Grzędę Sokalską. Szkice Historyczne i Literackie”, wydana przez Stowarzyszenie „Tegit et protegit”. Jedną z jej autorek jest świdniczanka.

– Dzięki książce ujrzymy to, co na pierwszy rzut oka bywa niewidzialne. Jest ona zbiorem prawdziwych historii, ludowej twórczości i legend. Tutaj nie ma przypadków, każde drzewo czy kamień może nam coś opowiedzieć. Jeśli chcesz odkryć ukrywające się sekrety regionu, dołóż cegiełkę, aby pasjonaci mogli odczarować to, co zaginęło w trudnej walce z największym wrogiem, jakim jest czas – przekonują autorzy.

Publikacja, łącząca wiedzę naukową z legendami i historiami rodzinnymi, podzielona jest na kilka części. Wśród artykułów naukowych znajdziemy te opowiadające o Zamościu, Siedliskach, drzeworycie płazowskim i pałacu w Krystynopolu. Druga część, pt. „Historie rodzinne i wspomnienia”, poświęcona jest osobom związanym z Roztoczem, na przykład Kazimierzowi Zbigniewowi Łońskiemu, twórcy około 5 tys. linorytów czy rodzinie Łosiów z Narola. W „Opracowaniach literackich” przeczytamy o „Dołhobyczowskich miniaturach” (Maria Szcześniak) oraz rozdział „Na legendarnym szlaku” (Pati Maczyńska). W książce nie brak też „Silva Rerum”, części zawierającej opracowania na wpół naukowe. Wśród nich znajdziemy ciekawostki o zabytkach architektury ziemi narolskiej, bunkrach na Linii Mołotowa czy tomaszowskich trynitarach i corpisantach w kościele pw. Zwiastowania NMP (Joanna Piotrowska i Pati Maczyńska). Ostatnia część poświęcona jest: Marcinowi Piotrowskiemu, animatorowi kultury z Gorajca, Józefowi Lewkowiczowi, wirtuozowi sztuki ludowej Roztocza i ziemi lubaczowskiej (rozdział Pati Maczyńskiej) oraz Bogusławowi Łyszczarzowi, leśniczemu z Siedlisk. Książkę zamykają podsumowania w językach: polskim, angielskim i ukraińskim oraz notki biograficzne autorów.

– W publikacji można znaleźć mój artykuł oraz taki, którego jestem współautorką, a także kącik bajek i legend – wylicza Pati Maczyńska. Dodaje: – Prace nad nią były bardzo intensywne. Przygotowywaliśmy ją w dużym zespole, zgłaszaliśmy pomysły na tematy, dyskutowaliśmy, które są najciekawsze i warte opisania. Muszę jednak przyznać, że ze wspaniałymi ludźmi każda chwila była przyjemna. Dla mnie było to wspaniałe doświadczenie i możliwość rozwoju jako pisarki.

Szkice dostępne są w księgarniach stacjonarnych w Lublinie, Tomaszowie Lubelskim i Zamościu. Można je także znaleźć w sklepach internetowych, a także w Filii nr 1 MPBP, przy ul. Ratajczaka 7.

– Przekazałam naszej bibliotece dwa egzemplarze – mówi świdnicka autorka.

Książka za zrzutkę

Szkice o Roztoczu i Grzędzie Sokalskiej zostały wydane dzięki zbiórce na stronie www.zrzutka.pl/vknbdy. Choć książka miała już premierę, nadal można wspierać zrzutkę. Za 65 zł każdy otrzyma książkę i darmową przesyłkę. Osoby, które chciałyby ponownie wesprzeć zbiórkę, mogą wpłacić 85 zł. W zamian dostaną pakiet kolekcjonerski (druk ulotny oraz odbitkę z kopią drzeworytu płazowskiego). Wpłacając 95 zł, wspierający otrzyma „Z Roztocza na Grzędę Sokalską” oraz „Co widziały cztery ściany?”. Ostatnia opcja zakłada opłatę w wysokości 150 zł. Za tę kwotę zamawiający otrzyma książkę, druk ulotny oraz kopię drzeworytu płazowskiego.

af, fot. Facebook Pati Maczyńska

Artykuł przeczytano 206 razy

Last modified: 10 maja, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?