Przedstawiciele PZL-Świdnik i Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie podpisali we wtorek umowę w sprawie uruchomienia tak zwanych studiów dualnych. Polegają one na łączeniu nauki z pracą zawodową. Na mocy porozumienia studenci kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka, specjalność inżynieria lotnicza i awionika, odbędą płatne staże w PZL-Świdnik. Na każdego studenta przypadnie około 1880 godzin stażu.
Współpraca rozpocznie się w następnym roku akademickim. W uroczystości podpisania umowy uczelnię reprezentował rektor – komendant gen. bryg. pil. dr Piotr Krawczyk, PZL-Świdnik – Beata Stelmach, prezes zarządu oraz członek zarządu Antonio Di Gennaro. Strony umowy nawiązały współpracę, której celem jest dostosowanie programu nauczania studentów do potrzeb rynku pracy. Przyczynić ma się do tego zwiększenie ilości staży w zakładach lotniczych, posiadających certyfikat PART-145, czyli uprawnienia organizacji obsługowej. Studia mają umożliwić podchorążym uzyskanie licencji obsługowej mechanika lotniczego lub awionika statku powietrznego i podjęcie pracy w branży lotniczej. Studia dualne I stopnia będą trwały 7 semestrów i zakończą się egzaminem inżynierskim. W każdym roku student, przez 6 miesięcy, będzie uczestniczył w zajęciach w LAW i przez co najmniej 3 miesiące odbywał płatny staż w PZL-Świdnik. Nabyte wiedza i doświadczenie zawodowe spełnią wymagania Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Lotniczego, określające kwalifikacje i zasady uzyskiwania licencji przez personel obsługi technicznej. Na podstawie tak zwanego „Raportu uznania wiedzy”, studenci będą mieli możliwość uzyskania zaliczenia do licencji na obsługę techniczną statku powietrznego PART-66.
Lotnicza Akademia Wojskowa to kolejna polska uczelnia wyższa, po Politechnice Lubelskiej, Politechnice Rzeszowskiej, Politechnice Warszawskiej, Wojskowej Akademii Technicznej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytecie Marii Curie – Skłodowskiej, z którymi współpracuje PZL-Świdnik.
Artykuł przeczytano 2016 razy
Last modified: 5 kwietnia, 2019