55 lat muzycznej pasji, talentów i niezapomnianych wspomnień. Wypełniona po brzegi sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury stała się wczoraj sceną wyjątkowego święta – szmaragdowego jubileuszu Ogniska Muzycznego w Świdniku, które od pokoleń kształci młodych artystów i współtworzy muzyczną historię miasta.
Zgromadzonych gości, uczniów i nauczycieli Ogniska Muzycznego oraz ich bliskich i przyjaciół przywitał Dariusz Szymura, prezes Świdnickiego Towarzystwa Muzycznego, które prowadzi Ognisko: – 55 lat nieprzerwanej historii to sukces sam w sobie. Sukces nauczycieli, rodziców, uczniów. 55 lat historii na przemian z momentami radosnymi i smutnymi, ta jak to w życiu. Ponad pół wieku tworzenia pięknych pasji, kart historii kultury muzycznej w Świdniku. Jesteśmy szczęśliwi, że jesteście Państwo z nami. To dla nas bardzo ważny dzień. Dziękujemy bardzo! Witam naszych gości – burmistrza Marcina Dmowskiego, jego zastępcę ds. edukacji i spraw społecznych Bożenę Zapalską, Andrzeja Mańkę, dyrektora Centrum Usług Społecznych i przewodniczącego Rady Powiatu, Monikę Wójcik, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury, Janusza Wójtowicza, komendanta Straży Miejskiej, Jerzego Irsaka prezesa zarządu firmy Remondis Świdnik. Dzisiejszy wyjątkowy koncert odbywa się pod hasłem „Sprawiaj radość sobie i innym”. A jego motto brzmi „Szczęśliwi są ci, którzy mają muzykę w sercu i uśmiech na twarzy”.
D. Szymura przywołał też wiele wspomnień dotyczących powstania instytucji oraz ludzi, którzy ją współtworzyli: – Rok 1971 to czas bardzo prężny w światowej muzyce. To był rok, kiedy powstał zespół Queen, John Lenon nagrał „Imagine”. Były też smutne momenty, świat pożegnał Luisa Amstronga i Jima Morissona. To właśnie w 1971 roku, w wynajętym, ciasnym mieszkaniu, bez fanfar i przecinania wstęgi, z dala od błysków fleszy, rozpoczęło działalność Świdnickie Ognisko Muzyczne. Niemal od początku zyskało zaufanie i aprobatę lokalnej społeczności. Pierwszym dyrektorem była pani Irena Wawrzyszak. Po dwóch latach działalności ogniska zostało ono przeniesione do budynku przy ulicy Racławickiej 9A. W tym samym roku opiekę nad nim zaczęło sprawować Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Lublinie. Do Świdnika, dzięki staraniom pani Ireny, zaczęli przyjeżdżać wyjątkowi goście z Jerzym Waldorfem i Bernardem Ładyszem na czele (…) Moja przygoda z ogniskiem rozpoczęła się w 1980 roku. Pięć lat później, po przejściu na emeryturę pani Ireny, zarząd towarzystwa lubelskiego zaproponował mi zajęcie jej stanowiska. Zdecydowałem się na to, mając jednak świadomość dużej odpowiedzialności i wielu dodatkowych obowiązków. W tym samym czasie zaprosiłem do współpracy Jurka Oleszczuka. Po 11 latach, będąc pod opieką Towarzystwa Muzycznego w Lublinie, postanowiliśmy się usamodzielnić. Wspólnie z Jurkiem, który był głównym pomysłodawcą i kołem zamachowym, 30 lat podjęliśmy decyzję o utworzeniu Świdnickiego Towarzystwa Muzycznego (…) Do prowadzenia spraw finansowych zaprosiliśmy panią Irenkę Błaziak, która zajmowała się tym później około 20 lat. W 1996 roku ruszył Świdnik Jazz Festival, a dyrektorem artystycznym został Jurek Oleszczuk. Ułatwiło nam to realizację pierwszego projektu. Były to warsztaty muzyczne w ramach Małej Akademii Jazzu (…). Pasmo naszych sukcesów przerwała nagła śmierć Jurka. Rok 2012, 25 styczeń, pamiętam to dokładnie. Był to bardzo ciężki moment. Pracowałem z Jerzym 32 lata. Rozumieliśmy się bez słów. Miałem świadomość, że muszę uczynić wszystko, by ognisko nadal funkcjonowało. Bardzo wspierały mnie w tym Dorota Oleszczuk i Irena Błaziak. Zaczęli zgłaszać się muzycy – Jacek Zakrzewski, Mirek Rojek, zaprosiłem do współpracy Wojtka Zwolińskiego, Mirka Apansienko, Joannę Manię, pojawia się Tomek Tyburek, Tomek Jabłoński vel Leszczyński (…). Przychodzi rok 2019. Nowy rok szkolny rozpoczynamy w nowym lokalu, przy ul. Hallera 9. Cieszyliśmy się, że władze miasta doceniły nasz wkład w rozwój kultury i edukacji muzycznej w Świdniku. Jeszcze raz dziękujemy ówczesnym i obecnym władzom oraz radnym (…). Bardzo pomogli nam też rodzice i tutaj szczególne podziękowania kieruję do Ewy Michałek i Anny Bożek (…). Dziękuję również nauczycielom, którzy już nie pracują w ognisku, a swoją pracą przyczynili się do jego rozwoju. Są to: Joanna Gałas, Anna Trochonowicz, Anna Nycz, Magda Dziadosz, Jolanta Oleszczuk, Leszek Mazur, Bogna Hermanowska, Dariusz Tokarzewski, Joanna Mania, Tomek Tyburek, Tomek Jabłoński vel Leszczyński. Nauczyciele, których już pożegnaliśmy: Irena Wawrzyszak, Leszek Samborski, Jurek Oleszczuk, Jacek Zakrzewski.
Podczas uroczystości głos zabrał burmistrz Marcin Dmowski: – To wyjątkowa chwila. Zawsze czuję się przyjacielem Ogniska, mimo iż nie gram na żadnym instrumencie. Zawsze wspominam jednak Jurka Oleszczuka, który przychodził do mojego domu i uczył nas gry na fortepianie. Jubileusz 55-lecia jest to średni wiek, ale w Was jest też dużo młodości i pasji, za to w imieniu wszystkich mieszkańców Świdnika chcę serdecznie podziękować, pogratulować i życzyć wielu sukcesów w przyszłości. Dziękuję również wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom.
Burmistrz Marcin Dmowski, jego zastępca Bożena Zapalska oraz Monika Wójcik, dyrektor MOK, przekazali na ręce Dariusza Szymury dla Ogniska Muzycznego odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Martę Cienkowską. Wręczyli mu również, w imieniu Rady Miasta i jej przewodniczącego, list gratulacyjny z okazji jubileuszu 55-lecia, z gratulacjami i wyrazami uznania za wieloletnią działalność na rzecz edukacji artystycznej i upowszechniania kultury muzycznej.
Wyróżnienia od władz miasta otrzymali Dariusz Szymura, Mirosław Apanasienko i Wojciech Zwoliński, którzy dzięki swojej pasji, zaangażowaniu i pracy sprawili, że Ognisko Muzyczne stało się miejscem, w którym kolejne pokolenia młodych ludzi rozwijają swoje muzyczne talenty i zamiłowanie do sztuki.
– Robicie wspaniałe rzeczy i za każdym razem, kiedy jesteście w Miejskim Ośrodku Kultury, bardzo się z tego cieszymy. Sala jest zawsze wypełniona po brzegi, co dzisiaj również widać. Bardzo się cieszę, że wspólnie uzupełniamy ofertę artystyczną dla Świdniczan – mówiła Monika Wójcik.
Życzenia i gratulacje jubilatom, na ręce D. Szymury, przekazali Janusz Wójtowicz, Andrzej Mańka, przedstawiciele Szkół Podstawowych nr 5 i 7, a Joanna Makuszewska w imieniu Piotra Jankowskiego, dyrektora Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej, wręczyła tytuł „Przyjaciel Biblioteki”.
Później scena należała już do artystów. Publiczność gorąco oklaskiwała każdy występ młodych i tych nieco starszych wokalistów oraz instrumentalistów, którzy ciężko pracowali, ćwicząc przez miesiące lub lata swoje umiejętności pod okiem nauczycieli: Mirosława Apanasienko (klasa perkusji), Pauliny Węglewskiej (klasa skrzypiec), Pawła Stankiewicza (klasa gitary), Andrzeja Pawki (klasa gitary), Wojciecha Zwolińskiego (klasa ukulele, zespoły), Zuzanny Pastuszki (klasa wokalu), Jadwiga Malinowska (klasa wokalu), Dariusz Szymura (klasa pianina). Uczniom Ogniska towarzyszyli muzycy legendarnej Helicopters Brass Orchestra, których przygotował Karol Dziubak, prezes Towarzystwa Przyjaciół Świdnickiej Orkiestry Dętej.
Gościem specjalnym jubileuszu była Monika Kowalczyk, wokalistka, autorka tekstów, kompozytorka, która swoją muzyczną przygodę również rozpoczynała w Ognisku Muzycznym, pod okiem Dariusza Szymury: – Kiedy tu stoję i patrzę, dopiero widzę, jak wiele lat minęło i jak wiele wspaniałych, fantastycznych młodych osób jest tutaj. Wszystkich bardzo podziwiam. Dziękuję panu Darkowi, Panu Jerzemu Oleszczukowi, bo też gdzieś tam z nieba na mnie patrzył.
– Dziękujemy wszystkim obecnym i tym, którzy zaangażowali się w przygotowanie koncertu. To dzięki Wam był to piękny jubileusz i dzięki Wam będziemy jeszcze 20, 30, 40, 100 lat. Cieszymy się, że cała sala jest wypełniona, jest nam niezmiernie miło. Jest chyba jeszcze bardziej gorąco niż na zewnątrz. To oczywiście zasługa naszych uczniów, którzy tak wspaniale grają, śpiewają i pięknie się rozwijają – podkreślił na zakończenie Dariusz Szymura, a publiczność odśpiewała jubilatom gromkie „Sto lat”.
aw
Artykuł przeczytano 10 razy
Last modified: 22 czerwca, 2026



