sobota, 19 września 2020r.

Spokojny powrót po wakacjach

Autor: |

Świdnickie przedszkola są już gotowe na rozpoczęcie nowego roku, choć niektóre wcale nie zakończyły go w czerwcu. Jak tłumaczą szefowie miejskich placówek, zajęcia dla dzieci będą odbywały się w reżimie sanitarnym, do którego już nauczyciele i maluchy zdążyły przywyknąć.

Przedszkola stały zamknięte od połowy marca. Po dwóch miesiącach powróciły do nich dzieci, choć na początku bardzo ostrożnie. W placówkach obowiązywał reżim sanitarny. Do budynków nie wchodzili rodzice, dzieci miały mierzoną temperaturę przed wejściem, w grupach nie mogło przebywać więcej, niż 15 maluchów. Początkowo do placówek uczęszczało od kilku do kilkudziesięciu przedszkolaków. Z czasem, coraz więcej rodziców decydowało się na posłanie swoich pociech na zajęcia.

Od 1 września opieka przedszkolna i żłobkowa będzie działała w pełnej skali. – Od początku roku nasze placówki będą działać normalnie. Wszystkie zapisane do nich dzieci będą mogły korzystać z opieki – tłumaczy Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Oczywiście nadal będzie w nich obowiązywał reżim sanitarny.

W każdym przedszkolu dla jednego podopiecznego musi zostać również zapewnione odpowiednio dużo miejsca. W przypadku dzieci korzystających z 5 – godzinnych zajęć, ma to być 2 m, z kolei dla tych pozostających dłużej w placówkach, po 2,5 m.

– W większości budynków nie będziemy mieć problemów ze spełnieniem tych wymagań. Natomiast, jeśli doszłoby do przekroczenia liczby dzieci w stosunku do powierzchni, to wówczas istnieje możliwość odesłania ich do innych placówek – wyjaśnia E. Jankowska. – Natomiast w takich sytuacjach rodzice będą kontaktować się indywidualnie z dyrektorami naszych przedszkoli.

Szefowie placówek ze spokojem przyjmują nadchodzący wrzesień. – Wszystko przebiega zgodnie z planem. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Do pracy powróciliśmy 11 maja więc zdążyliśmy poznać wszystkie obowiązujące procedury. Zajęcia będą prowadzone w reżimie sanitarnym. Czekamy na przedszkolaków, mamy pełną obsadę – mówi Beata Kowalczyk, dyrektor Zespołu Przedszkoli nr 2. – Już niedługo powinniśmy otrzymać dostawę płynów do dezynfekcji i maseczek od ministerstwa. Cieszymy się również, że mamy wsparcie od Urzędu Miasta.

– Pracowaliśmy również w wakacje, więc jesteśmy w pełni przygotowani i spokojni – mówi Tomasz Szydło, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5, w której również działa oddział przedszkolny.

Okazuje się także, że rodzice mają mniej oporów związanych z posyłaniem dzieci do placówek. – 1 września przywitamy 200 maluchów. Jesteśmy spokojni i dobrze przygotowani na ich przyjście. W ostatnim czasie udało nam się odmalować i odświeżyć sale lekcyjne. Mamy nadzieję, że nadchodzący rok szkolny będzie utrzymany w zielonym, optymistycznym kolorze – dodaje Ewa Marchlewska, dyrektor P nr 7.

 

 

Artykuł przeczytano 318 razy

Last modified: 31 sierpnia, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?