poniedziałek, 20 maja 2024r.

Sokoły lecą do modernizacji

Autor: |

Dzisiaj w PZL – Świdnik została podpisana umowa na unowocześnienie czterech śmigłowców Sokół. Kontrakt opiewający na blisko 100 mln zł ma zapowiadać kolejny, obejmujący modernizację 25 maszyn.

Zakończenie negocjacji nowego kontraktu na modernizację Sokołów było zapowiadane już od tygodni. Dzisiaj władze PZL – Świdnik i przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej podpisali umowę na unowocześnienie czterech śmigłowców tego typu.

– To już jest dziesiąty kontrakt ze Świdnikiem w ciągu ostatniej dekady. Na modernizację i unifikację wyposażenia zawarliśmy dziewięć umów o wartości 960 mln zł. Do tego należy doliczyć tegoroczny kontrakt na zakup śmigłowców AW 101 wyceniony na 1,65 mld zł. Obecna umowa opiewa na 99,5 mln zł. Należy się cieszyć, że pieniądze zostaną przeznaczone na modernizację naszej, polskiej konstrukcji – mówił Marek Łapiński, wiceminister obrony narodowej. – W polskich siłach zbrojnych Sokołów jest dużo, bo to sprawdzona, bezpieczna konstrukcja. Byłoby to nieracjonalne, gdybyśmy dalej nie wykorzystywali i nie modernizowali tego sprzętu.

O dobrej współpracy z polską armią i zmianach jakie od 2012 roku zaszły w PZL-Świdnik mówił podczas uroczystości Gian Piero Cutillo, dyrektor zarządzający Leonardo Helicopters.
– Śmigłowce Sokół do polski produkt, zaprojektowany i wykonany w Świdniku i dostarczany do krajowych i międzynarodowych klientów – przypominał szef koncernu.

Obecnie w Wojsku Polskim służy 68 śmigłowców rodziny W-3 Sokół. Część z nich przeszła już modernizację. Armia dysponuje siedmioma maszynami Głuszec i ośmioma ich wersjami morskimi, czyli W-3WA/WARM Anakonda.

– To jest niezwykle ważny dzień dla Świdnika. PZL potrzebuje dwóch rodzajów współpracy a polską armią – mówił Artur Soboń, sekretarz inwestycji i rozwoju. – Z jednej strony jest to kontrakt na nowe śmigłowce AW 101, oraz kolejne, w tym zapowiadany wielki projekt maszyny szturmowej. Z drugiej potrzebna jest modernizacja świdnickiego produktu, czyli Sokołów do wersji FADEC. Przed nami jest również finalizacja negocjacji dotyczących dużej modernizacji, czyli unowocześnienia 25 maszyn. Ze starego Sokoła zostanie tylko „skorupa”.

Śmigłowce, na które dzisiaj została podpisana umowa, będą modernizowane w kilku partiach.

– Ostatni oddamy w 2022 roku – tłumaczy Beata Stelmach, prezes PZL – Świdnik. – Mamy w pełni przygotowaną załogę. Są to specjaliści, którzy wypracowali swoje umiejętności przez lata. Modernizacja Sokołów już trwa, ten kontrakt jest kontynuacją poprzedniego. Stanowi wyraz zaufania ze strony polskiej armii, która decyduje się nam powierzać do modernizacji kolejne śmigłowce.

Artykuł przeczytano 5917 razy

Last modified: 16 września, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content