czwartek, 07 grudnia 2023r.

Sojusz z gigantem

Autor: |

biblioteka

Świdnicka biblioteka podpisała porozumienie z warszawską Biblioteką Narodową. Czytelnicy będą mogli z jednego miejsca przeszukać katalogi wszystkich bibliotek w kraju oraz przejrzeć zawartość książek i czasopism w wersji cyfrowej.

Warszawska Biblioteka Narodowa jest jedną z najstarszych i najbardziej zasłużonych placówek kulturalnych w kraju. Niedawno zaproponowała współpracę świdnickiej bibliotece. Obie placówki już podpisały porozumienie. Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna stanie się częścią ogólnopolskiej sieci działającej w oparciu o elektroniczną usługę OMNIS. W jednym miejscu będzie można sprawdzić zasoby wszystkich polskich bibliotek, oferty rynku wydawniczego oraz przeszukać zawartość książek i czasopism w postaci cyfrowej.

– Dzięki porozumieniu możliwa jest współpraca przy wielu różnych projektach. Jednym z nich jest utworzenie wspólnego katalogu, żeby nie trzeba było szukać publikacji w różnych miejscach. To będzie duże ułatwienie dla czytelników – tłumaczy Piotr Jankowski, dyrektor MPBP w Świdniku.

Obie biblioteki będą współpracowały m. in. nad wprowadzeniem do Świdnika terminali wypożyczalni cyfrowej Academica oraz cyfrowym uzupełnianiem zbiorów. Umowa z Biblioteką Narodową to nie wszystko. Świdnicka placówka chce nawiązać współpracę z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Lublinie. Liczy m. in. na pomoc przy dygitalizacji materiałów związanych z historią Świdnika, czyli przeniesieniem ich do pamięci komputera.

– Nie dysponujemy narzędziami do skanowania wielkoformatowych materiałów, tutaj liczymy na pomoc – mówi dyrektor Jankowski.

Wojewódzka biblioteka współpracuje już z placówką w Dęblinie.

rp

Artykuł przeczytano 1318 razy

Last modified: 5 marca, 2019

WordPress PopUp Plugin

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »