sobota, 06 czerwca 2020r.

Rządowe wsparcie dla szkół

Autor: |

Łącznie 14 milionów złotych zostanie przeznaczonych na zakup komputerów i oprogramowań dla szkół z województwa lubelskiego w ramach ministerialnego programu „Zdalna Szkoła Plus”. Ze wsparcia skorzystają wszystkie lubelskie gminy, w tym Świdnik.

To już druga edycja programu finansującego zakup urządzeń dla uczniów, którzy nie posiadają komputerów i nie mogą uczestniczyć w lekcjach online. Tym razem skupia się przede wszystkim na rodzinach wielodzietnych i osobach niepełnosprawnych.

– Mamy sytuację nadzwyczajną. Szkoły pracują zdalnie, a uczniowie i nauczyciele muszą się do tego dostosować. Stąd pomysł, aby uruchomić środki europejskie na pomoc dla samorządów. Chcemy, aby każdy nauczyciel i uczeń otrzymał sprzęt pozwalający na zdalną naukę i pracę. W tej edycji programu przeznaczyliśmy na ten cel 14 mln zł dla gmin województwa lubelskiego. Każda z nich ma limit środków, o które może wystąpić i które na pewno otrzyma. To różne kwoty, w zależności od liczby rodzin wielodzietnych i osób niepełnosprawnych w danej gminie. Samorządy mogą już kupować komputery i być pewne, że otrzymają na nie dofinansowanie – mówi Artur Soboń, sekretarza stanu w ministerstwie aktywów państwowych.

Nabór wniosków już trwa. Niewykluczone, że program będzie miał kolejne edycje.

– Jeśli będzie taka potrzeba, uruchomimy kolejne tego typu programy, by doposażyć samorządy. To jednak one decydują o tym, ile komputerów i oprogramowań potrzebują – dodaje A. Soboń.

„Zdalna Szkoła” dla Świdnika

Świdnicki Urząd Miasta już po raz drugi złożył wniosek o dofinansowanie zakupu urządzeń. W pierwszej edycji programu ratusz otrzymał 100 tys. zł dotacji, dzięki której udało się kupić 40 zestawów laptopów, słuchawek oraz toreb. W kolejnej miasto wnioskowało o 130 tys. zł wsparcia na kolejne 33 urządzenia wraz z oprogramowaniem. Jak podkreślał burmistrz Waldemar Jakson, rządowe wsparcie pozwoliło miastu jeszcze lepiej otoczyć opieką podopiecznych świdnickich szkół, a samorządy bardzo potrzebują w aktualnej sytuacji takiego wsparcia.

W Świdniku zdalnym nauczaniem udało się objąć wszystkich uczniów. Średnio 90% dzieci i młodzieży w każdej ze szkół ma dostęp do wideolekcji.

af

 

 

 

Artykuł przeczytano 62 razy

Last modified: 22 maja, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?