środa, 06 grudnia 2023r.

Rządowe miliony na baseny

Autor: |

Wczoraj do Świdnika dotarła dobra wiadomość. Do budżetu miasta wpłynie 4 mln zł dotacji na trwającą właśnie budowę basenów. Pieniądze pochodzą z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Zostaną w części przeznaczone na budowę krytej pływalni i zewnętrznych boisk.

Przedstawiciele ratusza nie kryją zadowolenia z rządowego dofinansowania. Tym bardziej, że dotąd ogromną budowę finansowali z miejskiego budżetu.

– Prawie 4 mln zł na budowę obiektów, to dotacja z funduszy Ministerstwa Sportu i Turystyki. To są pierwsze pieniądze zewnętrzne na powstające baseny, ale mamy nadzieję, że nie ostatnie. Chcemy również odzyskać z tej inwestycji 7 mln zł z podatku VAT – mówił burmistrz Waldemar Jakson.

Dziękował również za lobbowanie na rzecz świdnickiej inwestycji Arturowi Soboniowi, wiceministrowi inwestycji i rozwoju.

– Mieszkańcy z sentymentem wspominają te czasy, kiedy obiekty sportowe tętniły życiem, kiedy można tu było spędzić wolny czas. Z żalem patrzyli przez lata jak własność PZL -Świdnik się degradowała – przypominał wiceminister.

Sytuacja zmieniał się kilka lat temu, kiedy władze miejskie i radni podjęli decyzję o odkupieniu od PZL niszczejącego kompleksu.

– Miasto zaryzykowało, bo podjęło decyzję o realizacji inwestycji bez dofinansowania ze strony budżetu państwa, a dziś może świętować, bo taką pomoc otrzyma z funduszu kultury fizycznej – mówił A. Soboń.

Inwestycja rozpoczęła się ponad rok temu i jest już bardzo zaawansowana. – Trwają prace wykończeniowe, przy spawaniu niecki basenowej wewnętrznej i zewnętrznej, układanie płytek, okładzin ściennych oraz branżowe, elektryczne i sanitarne. Na budowie nie ma opóźnień. Liczymy, że wszystko uda się zakończyć w terminie – mówiła Anna Szczęsna, kierownik referatu inwestycji w Urzędzie Miasta.

Zgodnie z umową finisz przedsięwzięcia jest planowany na połowę lutego przyszłego roku. Jak tłumaczą przedstawiciele ratusza, nie oznacza to, że baseny od razu zostaną udostępnione mieszkańcom.

– Zaznaczam, że to termin zakończenia realizacji inwestycji. Nie jest tożsamy z datą otwarcia obiektów – dodawała A. Szczęsna. Zanim Park Avia zostanie udostępniony świdniczanom, przejdzie jeszcze niezbędne odbiory techniczne.

 

Artykuł przeczytano 2439 razy

Last modified: 11 października, 2019

WordPress PopUp Plugin

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »