wtorek, 22 września 2020r.

Raj dla piechurów

Autor: |

Jeszcze trzydzieści lat temu nikt pewnie nie spodziewał się takiej przemiany. Teren na obrzeżach miasta, który kiedyś był wysypiskiem śmieci zmieni się w park pełen kwiatów, zielonych łąk i ciekawych roślin. Prace budowlane przy ul. Krępieckiej właśnie się rozpoczęły.

To już czwarty park w ramach projektu „Zielony LOF”. Pierwszy, przy al. Lotników Polskich, został ukończony, kolejne dwa (przy ul. Fabrycznej i między osiedlami Brzeziny I i II) są w budowie. Ostatnim elementem projektu ma być metamorfoza dawnego wysypiska śmieci. Inwestycję przeprowadzi lubelska firma LS Complex. Wartość
prac wyceniła na ponad 1,7 mln zł.
– Umowa jest już podpisana. Wykonawca przejął teren i rozpoczął pierwsze prace – informuje Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.
Przed wykonawcą duże zadanie. Nowy park obejmuje 2,2 hektara terenu. Po zakończeniu inwestycji ma do niego
prowadzić wejście od strony ul. Krępieckiej. Świdniczanie będą mieli do dyspozycji cały układ asfaltowych alejek
do spacerowania. Na terenie parku zostaną ustawione ławeczki i specjalne siedziska. Największym atutem zielonego zakątka będą najróżniejsze odmiany bylin, krzewów i drzew. Wśród nich pojawią się jałowce, sosny górskie,  berberysy, pigwowce, derenie, forsycje, mahonie, rokitniki, pęcherznice, bzy koralowe, tawaliny, tawuły, lilaki, śnieguliczki i barwinki. Wśród bylin najwięcej będzie zawciągu nadmorskiego w kilku odmianach. Dołączy do niego także smagliczka skalna, trzciniak ostrokwiatowy, gęsiówka kaukaska i macedońska, kilka odmian kostrzewy, liliowców, miskantów i rozchodników. Skarpy nowego parku umocnią nasadzenia z irgi i tawulca. Nie zabraknie również trawników obsianych kilkoma rodzajami roślin. Oczy będą cieszyły łąki kwietne, które zajmą blisko 2 tys. mkw. powierzchni. Zakwitną na nich: chabry, jaskry, firletki, krwawnik, wyka, złocień zwyczajny, marchew dzika czy kozibród łąkowy.
Inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku. Termin zakończenia prac ustalono na 30 października.

kal

Artykuł przeczytano 350 razy

Last modified: 24 lipca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?