poniedziałek, 26 lutego 2024r.

Quady dla strażaków

Autor: |

Takim sprzętem Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku jeszcze nie dysponowała. Jednostka otrzymała quad z przyczepką zakupiony w ramach projektu dofinansowanego ze środków Funduszy Europejskich. Kolejne dwa trafiły do Ochotniczej Straży Pożarnej w Trawnikach i Piaskach.

Przekazanie pojazdów odbyło się w miniony piątek, w Krasnymstawie. Quady otrzymały 43 jednostki z powiatów: chełmskiego (11 sztuk), hrubieszowskiego (6 sztuk), krasnostawskiego (8 sztuk), łęczyńskiego (5 sztuk), świdnickiego (3 sztuki) oraz tomaszowskiego (10 sztuk). Wartość jednego takiego pojazdu to 80 tys. zł.

Quady przekazał strażakom Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego. W imieniu strażaków działających na terenie powiatu świdnickiego odebrał je bryg.  mgr inż. Grzegorz Widz, komendant powiatowy PSP w Świdniku.

– W ramach nowej perspektywy unijnej przygotowaliśmy autorski plan wsparcia ochotniczych straży pożarnych w regionie. Nowoczesny sprzęt wesprze strażaków w likwidacji skutków zdarzeń, które stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi oraz dla środowiska naturalnego, w szczególności w trudno dostępnym terenie – mówił Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

Nowe wyposażenie jednostek PSP i OSP pomoże strażakom w pracy w szczególnie trudnych warunkach.

– Na terenie powiatu świdnickiego mamy lasy, łąki, tereny zalewowe czy Kanał Wieprz-Krzna, po których trudno jest się poruszać ciężkim sprzętem. Quady, które są wyposażone w przyczepki i haki będą przez nas wykorzystywane do transportu różnych rzeczy, poszukiwań. Będziemy mogli nimi coś dowieźć albo zabrać z miejsca, do którego ciężko jest dojechać normalnym pojazdem. Wcześniej nie mieliśmy takiego sprzętu na wyposażeniu – tłumaczy mł. bryg. Paweł Dańko, oficer prasowy KP PSP w Świdniku.

Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie realizuje inwestycję w ramach Działania 3.1 Bezpieczeństwo ekologiczne programu Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027. Dofinansowanie uzyskał projekt „Dostosowanie Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego na terenie województwa lubelskiego do zmian klimatycznych, zmian w środowisku naturalnym oraz zagrożeń cywilizacyjnych”. Całkowita wartość projektu to ponad 130,6 mln zł, natomiast dofinansowanie z UE wynosi prawie 107,5 mln zł.

W ramach projektu PSP i OSP w naszym regionie otrzyma 167 quadów z przyczepami, które są niezbędne m.in. do prowadzenia działań ewakuacyjnych.

af, fot. Urząd Marszałkowski w Lublinie, Komenda Powiatowa PSP w Krasnymstawie

Artykuł przeczytano 202 razy

Last modified: 29 listopada, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »