poniedziałek, 20 maja 2024r.

Pumptrack wjeżdża na skwer

Autor: |

Budowa właśnie się rozpoczęła i potrwa kilka tygodni. Po jej zakończeniu miłośnicy dwóch kółek skorzystają z nowego miejsca do rowerowych szaleństw. Obiekt przeznaczony jest również dla osób jeżdżących na deskorolkach i rolkach.

Informacja o planach budowy pumptracku, czyli specjalnego toru do jazdy, głównie rowerem, spowodowała duże poruszenie wśród świdnickich cyklistów. Przetarg został rozstrzygnięty kilka miesięcy temu i przez ten czas w miejscu planowanego toru nic się nie działo. Wywołało to mnóstwo pytań.
– Przecież to nie są ogromne i bardzo skomplikowane urządzenia, nie trzeba więc dużo czasu na ich ustawienie. Liczyliśmy, że jeszcze w tym roku uda się pojeździć – mówili świdniczanie.

Okazuje się, że przy inwestycji wiele się działo, ale „na papierze”. – Przetarg został ogłoszony w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to, że wykonawca, zanim fizycznie rozpoczął przedsięwzięcie, musiał je wcześniej zaprojektować i uzyskać wszelkie niezbędne zezwolenia – tłumaczył Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

W tym tygodniu inwestycja ruszyła. Na skwerze przy ul. Marsz. J. Piłsudskiego pojawiły się ekipy budowlane. Zostaną w tym miejscu przez kilka tygodni. Ich zadaniem jest wykonanie toru dla rowerzystów, który umożliwia jazdę bez używania pedałów. Wszystko dzięki specjalnie wyprofilowanej nawierzchni.

Plac rowerowych zabaw ma mieć kształt pofałdowanej pętli. Nowa inwestycja zajmie powierzchnię około 1 tys. mkw. Długość toru, z którego skorzystają również rolkarze, wrotkarze czy osoby jeżdżące na deskorolkach ma być nie mniejsza niż 160 metrów. Szerokość drogi dla rowerzystów i innych użytkowników obiektu ma wynosić około 1,7 metra. Inwestycja została wyceniona na 430 tys. zł.

Początkowo przedstawiciele ratusza planowali, że pumptrack zajmie miejsce starego skateparku. Takie rozwiązanie nie spodobało się zwłaszcza tym, którzy nadal doskonalą na nim jazdę na rolkach i deskorolkach. Zapadła więc decyzja o odnowieniu urządzeń i pozostawieniu ich na nieco okrojonym terenie.

Artykuł przeczytano 2123 razy

Last modified: 18 października, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content