wtorek, 25 stycznia 2022r.

Przygoda z telewizją

Autor: |

Alicja Nizioł, o której pisaliśmy w poprzednim numerze w związku z działalnością ekologiczną, udziela się także w projekcie realizowanym przez TVP ABC. Do udziału w nim zachęciła również koleżankę z II LO, Dominikę Brus. „e-Mocje” to program poradnikowy poświęcony problemom psychologicznym dzieci i młodzieży.

Obecna epidemia dla wielu młodych ludzi jest bardzo trudnym doświadczeniem, niosącym ze sobą eskalację istniejących już problemów, ale i pojawiania się kolejnych. Głos dzieci i młodzieży w telewizyjnym programie prezentuje aktor Piotr Bajtlik, który w ich imieniu zadaje pytania znakomitym ekspertom. Jak to się stało, że świdniczanki zostały zaproszone do TV?

– W ubiegłym roku, razem z innymi uczniami naszej szkoły, brałam udział w projekcie „Filmoteka szkolna”. W jego ramach przeprowadziłam wywiad z Bartkiem Cierlicą, autorem zdjęć do filmu „Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”. Koordynatorka tych działań zaproponowała, żebyśmy wzięli udział w projekcie psychologicznym. Potem dostałam maila z TVP ABC z propozycją nagrań – wyjaśnia Alicja.

– A ja do programu dostałam się dzięki Ali – mówi Dominika. – Wspomniała mi, że produkcja poprosiła uczestników, by zachęcili swoich znajomych do udziału. Postanowiłam spróbować. Zaciekawiły mnie poruszane w nim tematy.

– Nagrywamy przez Zooma, łączymy się ze studiem w Warszawie i rozmawiamy o różnych problemach nastolatków – dodaje Alicja.
Do tej pory powstało kilka odcinków. Dotyczą, między innymi, samotności, depresji, zaburzeń odżywiania, braku ufności wobec dorosłych i mediów, sytuacji covidowej, różnych lęków i fobii, relacji rodzinnych. Można je obejrzeć na stronie e-MOCje (online), Dla dzieci / Programy – Vod.tvp.pl – Telewizja Polska S.A. Kolejny odcinek kręcony będzie styczniu.

– Bardzo mi się podoba to zajęcie. Jest doskonałą okazją do zgłębienia różnych zagadnień związanych z psychologią. Mamy bardzo dobrych ekspertów w studio, a program nastawiony jest na życiowe przykłady. Rozmawiamy, podając przykłady z własnego doświadczenia lub życia bliskich. Dlatego nie muszę się do tych dyskusji jakoś specjalnie przygotowywać. Zapisujemy się na tematy, które nas najbardziej interesują. Jedynym problemem jest, że spędzamy kilka godzin przed komputerem, co jest męczące – przyznaje A. Nizioł. –  Jako ciekawostkę dodam, że program miał pojawić się tylko podczas ferii, w paśmie edukacyjnym, a jako jedyny pozostał na antenie na dłużej. Myślałam, że zdobędę nowe umiejętności, przeżyję fajną przygodę, ale potem okazało się, że dostajemy za to również pieniądze.

– Nigdy raczej nie interesowałam się psychologią, ale lubię rozmawiać z innymi o sprawach typowo ludzkich, które często są pomijane lub niewyjaśniane. Staram się sięgać po coraz to nowe rzeczy, by rozwijać się w różnych kierunkach. Jeśli chodzi o sposób przygotowywania się do nagrań, to czasem czytam trochę o zagadnieniu, które akurat jest poruszane lub po prostu zbieram myśli i moje doświadczenia dotyczące tematu – wyjaśnia D. Brus.

aw, fot. A. Nizioł, D. Brus, Alma Jarzemska

Artykuł przeczytano 636 razy

Last modified: 22 grudnia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?