sobota, 24 lutego 2024r.

Przez Kalinówkę tak, ale z przesiadkami

Autor: |

Przez lata stanowiły główny środek transportu dla świdniczan uczących się, pracujących albo załatwiających ważne sprawy w Lublinie, od strony dzielnic Felin i Bronowice. Niestety, od dłuższego czasu autobusy komunikacji prywatnej, jeżdżące na trasie Świdnik – Kalinówka – Lublin nie funkcjonują. Dlaczego?

Na brak transportu zbiorowego poruszającego się przez Kalinówkę zwróciła uwagę jedna z naszych Czytelniczek: – Autobusy jeżdżąc przez Kalinówkę ze Świdnika do Lublina i z powrotem nie kursują, ale na wielu przystankach nadal można znaleźć ich rozkłady jazdy. Od strony Drogi Męczenników Majdanka znajdują się szpital i cmentarz, na którym są pochowani krewni mieszkańców Świdnika. Dojazd tam jest jednak utrudniony, chociaż to tak blisko naszego miasta.

Pieczę nad transportem prywatnym, także tym jeżdżącym na trasie przez Kalinówkę, sprawuje Urząd Marszałkowski w Lublinie. Jak udało nam się ustalić, w ostatnich latach linię Świdnik – Kalinówka – Lublin obsługiwało dwóch prywatnych przewoźników. W maju 2020 roku jeden z nich zawiesił kursy.

– Ten przewoźnik posiada ważne zezwolenie na wykonywanie regularnych przewozów osób wydane przez Marszałka Województwa Lubelskiego, jednak korzystając z zapisu art. 15n  ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, złożył do Urzędu Marszałkowskiego w dniu 11 maja 2020 r. informację o zawieszeniu realizacji niniejszego zezwolenia z uwagi na brak rentowności wykonywanych przewozów. W związku z powyższym nie realizuje kursów na powyższej linii od 11 maja 2020 r. – informuje Remigiusz Małecki, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

W przypadku drugiego przewoźnika, linia została zlikwidowana.

– Przewoźnik złożył wniosek o wygaszenie linii komunikacyjnej Lublin – Kalinówka – Świdnik. W sierpniu 2022 r. wydano w tej sprawie decyzję. Mając na uwadze powyższy wniosek przewoźnika należy uznać, iż nie realizuje on przewozów na tej trasie – mówi R. Małecki. Dodaje: – Przedsiębiorca, którego rozkłady nadal znajdują się na przystankach, zostanie pouczony o konieczności powieszenia informacji o braku realizacji kursów.

W jaki sposób można się więc dostać do tej części Lublina? Ze Świdnika nadal kursują autobusy prywatne jeżdżące przez ul. Piasecką. Decydując się na przejazd nimi, trzeba się jednak liczyć z przesiadką na ul. Doświadczalnej, Grygowej lub Witosa (przy galerii handlowej Felicity albo Carrefour). Można też skorzystać z dwóch linii komunikacji miejskiej. Linia nr 35 jeździ ze Świdnika na osiedle Felin. Linia nr 55 ma końcowy przystanek na ul. Koncertowej, jednak jadąc z naszego miasta mija m. in. przystanki na ul. Doświadczalnej, Grygowej, Witosa, Pogodnej, Łabędziej czy Lotniczej. Obecnie to jedyny sposób na dojazd autobusem do tej części Lublina.

af

Artykuł przeczytano 724 razy

Last modified: 27 października, 2022

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »