środa, 19 czerwca 2024r.

Progami w piratów drogowych

Autor: |

Równa nawierzchnia jezdni od razu obudziła drzemiącą w niektórych potrzebę szybkości. Mieszkańcy Fiołkowej i Gospodarczej nie zamierzali bezczynnie przyglądać się niebezpiecznym praktykom. Na ich prośbę władze miasta podjęły decyzję o montażu progów na obu ulicach. Od razu powstanie również drogowa przeszkoda na ul. Traugutta.

Ulice Gospodarcza i Fiołkowa przeszły metamorfozę w minionym roku. Jako jedyne w mieście zyskały betonową nawierzchnię. Obie drogi zostały wykonane w sposób eksperymentalny.
– Zależało nam przede wszystkim na likwidacji największych problemów mieszkańców, czyli błota i kurzu – tłumaczył Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

Tor wyścigowy

Drogi nie zostały wyposażone w chodniki, ani dodatkową infrastrukturę. Te powstaną w czasie docelowej inwestycji. Szybko okazało się jednak, że nowa nawierzchnia zaczęła przyciągać piratów za kierownicą.
– Budowę drogi przyjęliśmy z ulgą. Wreszcie jest równo. Można wygodnie dojść i dojechać do naszych domów. Problem jednak w tym, że niektórzy z ul. Fiołkowej i Gospodarczej urządzili sobie tor wyścigowy. Boimy się o chodzące poboczem dzieci, ale również dorosłych – mówi pani Janina z ul. Gospodarczej. – Dlatego postanowiliśmy walczyć o budowę progów zwalniających.
Skalę problemu potwierdza również liczba podpisów pod prośbą złożoną w ratuszu.

Przeszkody ostudzą emocje

Władze miasta podeszły do sprawy poważnie i nie zamierzały zwlekać.
– Złożyliśmy już do Starostwa Powiatowego wniosek o zmianę organizacji ruchu na obu ulicach. Chcemy na nich zamontować progi zwalniające – mówi M. Dmowski.

Już wiadomo, że na ulicy Fiołkowej pojawią się trzy przeszkody. Na ul. Gospodarczej będzie ich najprawdopodobniej jeszcze więcej.
– W tej chwili ustalamy dokładne miejsca, gdzie progi będą zamontowane. Musimy tu brać pod uwagę przepisy, czyli m.in. odległości tego typu urządzeń od skrzyżowań – tłumaczy Maciej Olechnowicz, naczelnik wydziału infrastruktury i zamówień publicznych w Urzędzie Miasta.

Na Traugutta też zmiany

Przedstawiciele ratusza planują montaż jeszcze dwóch progów zwalniającego, ale tym razem w innej części miasta. Wnioskowali o nie mieszkańcy ul. Traugutta na Adampolu. Jak tłumaczyli urzędnicy, w związku z dużą ilością skrzyżowań i przejść dla pieszych, nie w każdym wskazanym miejscu da się zamontować taką przeszkodę.

Natomiast już wiadomo, że jeden próg powstanie pomiędzy ul. Piłsudskiego i Racławicką, a drugi przed skrzyżowaniem z ul. Dworcową. W pozostałych przypadkach, piratów drogowych mają powstrzymać specjalne linie wykonane gruboziarnistą farbą. Najechanie na nie z dużą prędkością powoduje drgania i charakterystyczne odgłosy.

Artykuł przeczytano 1042 razy

Last modified: 16 sierpnia, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content