niedziela, 17 stycznia 2021r.

Posypały się nagrody

Autor: |

Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna obchodziła w tym roku aż cztery jubileusze: 65-lecie założenia placówki, 100-lecie urodzin jej patronki, Anny Kamieńskiej, 20-lecie nadania bibliotece jej imienia i 40-lecie istnienia Filii nr 1. Myliłby się jednak ten, kto pomyśli, że deszcz nagród i zaszczytów, jaki spadł na bibliotekę jest wyłącznie zasługą liczb.

– Myślę, że przede wszystkim zauważona została wyjątkowość naszej placówki nie tylko w województwie, ale i całej Polsce. Po raz pierwszy znaleźliśmy się w „złotej setce” bibliotek w kraju na prawie 8000 tysięcy działających. W województwie uplasowaliśmy się na ósmym miejscu. Można powiedzieć, że warto by wyżej. Ale zwróćmy uwagę, że punkty rankingowe otrzymywało się, na przykład, za prowadzenie dodatkowych programów, które przyznawano placówkom pracującym w miejscowościach poniżej 20 tysięcy mieszkańców. Podobnie było z punktami za doposażanie techniczne. Tak czy inaczej jesteśmy ósmą placówką wśród pół tysiąca w całym regionie. Doceniono naszą aktywność w akcji „Noc bibliotek”, ale również  indywidualne, niesterowane odgórnie inicjatywy, jak kampania „Zabierz, ile udźwigniesz”, w której zachęcaliśmy czytelników do wypożyczenia jak największej ilości książek przed zamknięciem biblioteki na czas lockdownu. Odwiedziło nas wtedy, w jednym dniu, ponad tysiąc z dziewięciu tysięcy zarejestrowanych czytelników. Niby prosta, oczywista sprawa, ale nikt więcej na to nie wpadł. W całej Polsce odbiła się akcja postawienia przy Filii nr 1 lodówki do wymiany książek. Z biblioteki wojewódzkiej dostaliśmy gratulacje za największą liczbę czytelników, jaka odwiedziła nas w 2019 roku spośród wszystkich książnic w całym województwie. Jesteśmy też, dzięki ścisłej współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym i Domem Pomocy Społecznej, wyróżniającą się placówką w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Prowadzimy również punkty biblioteczne w przedszkolach, wypożyczaliśmy książki na maila, telefon w czasie kiedy wszystkie biblioteki zostały zamknięte w kraju – wylicza Piotr Jankowski, dyrektor MPBP.

Zarząd województwa przyznał bibliotece im. Anny Kamieńskiej w Świdniku tytuł Zasłużonego dla Województwa Lubelskiego. Wręczyła go, w imieniu marszałka Jarosława Stawiarskiego, Bożena Ćwiek, dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego. Przybyli też goście z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego, którzy przywieźli listy gratulacyjne. Okolicznościowy medal przyznało Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Indywidualne wyróżnienia otrzymały pracownice MPBP.

jmr

Artykuł przeczytano 500 razy

Last modified: 1 stycznia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?