środa, 29 marca 2023r.

Poranny trening z mistrzem

Autor: |

Pływają od kilku lat bądź kilkunastu miesięcy, ale taki trening na pewno zapamiętają na długo. Pasjonaci tego sportu z sekcji pływackiej MKS Avia spotkali się dzisiaj z Adamem Dubielem, specjalistą w sportowym ratownictwie wodnym,  złotym i srebrnym medalistą mistrzostw Europy, zdobywcą złotego medalu wojskowych mistrzostw Świata, złotego medalu Wojskowych Igrzysk sportowych, brązowego medalu na igrzyskach sportów nieolimpijskich The World Games 2022 USA.

To już trzecia odsłona projektu „Avia trenuje z Mistrzami”, którego celem jest możliwość poznania przez młodych pływaków profesjonalistów w tej dziedzinie i zdobycia nowych doświadczeń. Łącznie zaplanowano sześć spotkań.

Dzisiaj, o godz. 7.30, na basenie w Parku Avia stawiło się ponad 30 chętnych, by pod okiem Adama Dubiela rozwijać swoje umiejętności i zyskać nowe. Na początek mistrz przeprowadził rozgrzewkę na lądzie i opisał swoją przygodę z pływaniem.

– Jestem reprezentantem Polski w sportowym ratownictwie wodnym. To trochę inna dyscyplina niż pływanie, chociaż od osób, które go trenują również wymaga pasji pływackiej. Na zawodach i treningach używamy sprzętu, na przykład płetw, pasa ratowniczego typu „węgorz” lub manekina, który po napełnieniu wodą waży około 60 kilogramów. Jako ciekawostkę powiem, że w sportowym ratownictwie wodnym można startować od 12. roku życia. Warto trenować, żeby mieć kondycję i dobrze pływać, ale jeżdżąc na zawody można też zwiedzić cały świat, zobaczyć wiele ciekawych miejsc i poznać znanych sportowców. Ja odwiedziłem prawie każdy kontynent, byłem w Chinach, Stanach Zjednoczonych, Australii. Poznałem Pawła Korzeniowskiego, Otylię Jędrzejczak, Radosława Kawęckiego. Na zawodach w Paryżu miałem okazję spotkać Michaela Phelbsa. To ta fajniejsza strona trenowania, do której zalicza się również zdobywanie medali, czyli pamiątek na całe życie – opowiadał Adam Dubiel.

Później, już w wodzie, sprawdził umiejętności pływackie uczestników spotkania, podpowiadał jak je ulepszyć, pokazywał  również jak pływa się z manekinem. Zainteresowani mogli obejrzeć medale, nagrody i puchary, które zdobył Adam Dubiel, a także zrobić sobie z nim zdjęcie i poprosić o autograf.

-Chcieliśmy  dać dzieciom i młodzieży możliwość spotkań z osobowościami ze świata pływania. Cieszymy się więc, że tak licznie biorą w nich udział. Mamy nadzieję, że w pełni wykorzystają rady mistrzów – mówi Agnieszka Nowak-Szpura, dyrektor wykonawczy MKS Avia.

W poprzednich treningach uczestniczyli świdniczanin Jan Hołub, który ma na koncie wiele tytułów Mistrza Polski seniorów, zdobytych indywidualnie i grupowo oraz Wojciech Czajkowski, były Mistrz Polski Juniorów.

A co o spotkaniach z profesjonalistami mówią młodzi pływacy?

– Fajnie było trenować z mistrzami – zgadzają się Hania, Maja i Asia. – Nauczyłyśmy się nowych rozgrzewek na lądzie i różnych ćwiczeń w wodzie. To na pewno nam się przyda.

– Było super! Powtórzyliśmy to, co trzeba wiedzieć i znać, jeśli się pływa – podkreślają Tomek i Filip, którzy w treningu z mistrzem wzięli udział po raz pierwszy.

aw

« z 2 »
« z 2 »

Artykuł przeczytano 296 razy

Last modified: 11 marca, 2023

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »