niedziela, 24 września 2023r.

Podniebne akrobacje z mistrzami

Autor: |

Więcej pokazów wojskowych i z efektami pirotechnicznymi, nowe lotnicze gwiazdy i piloci, którzy zachwycali w pierwszej edycji wydarzenia. Organizatorzy Świdnik Air Festival właśnie ujawnili program czerwcowych pokazów. Już od dzisiaj można także kupować bilety na lotniczą imprezę.

Pierwsza edycja wydarzenia zgromadziła ok. 50 tys. widzów. Na pokazy przyjechali nie tylko mieszkańcy Lubelszczyzny, ale również goście z odległych zakątków kraju.
– Liczymy, że w tym razem przynajmniej powtórzymy nasz wynik z ubiegłego roku. Mamy dla publiczności bardzo ciekawy program, pełen lotniczych gwiazd – mówi Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

Dwudniowe pokazy odbędą się 8 i 9 czerwca na cywilnym lotnisku trawiastym.
– Świdnik to miasto, które wyrosło z tradycji lotniczych. Naszymi mieszkańcami byli słynni piloci, konstruktorzy, inżynierowie. Jeszcze przed II wojną światową szkolili się u nas lotnicy. Od ponad 60 lat właśnie w Świdniku buduje się samoloty i śmigłowce. Takich tradycji może nam zazdrościć wiele miast. Natomiast nam zależy, żeby o naszej lotniczej historii opowiadać w sposób ciekawy i nowoczesny. Dlatego po raz drugi organizujemy Świdnik Air Festival i zapraszamy do siebie podniebnych akrobatów – mówi Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – Cieszymy się również z zaangażowania współorganizatorów i partnerów. Wśród nich jest PZLŚwidnik, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, Navcom Systems i wiele innych firm również z branży lotniczej i okołolotniczej. Dla nas to świetny przykład na przedsięwzięcie, które nie tylko jest dobrą promocją miasta i Lubelszczyzny, ale również jest wydarzeniem biznesowym, dającym możliwość zaprezentowania firm i nawiązania kontaktów.

Organizatorzy już od kilku tygodni ujawniali gwiazdy wydarzenia. Dzisiaj podali pełną listę uczestników pokazów dynamicznych.
– Zależało nam na wzmocnieniu tych bloków, które zeszłorocznej publiczności podobały się najbardziej. Dlatego skupiliśmy się na pokazach dzienno – nocnych – mówi Robert Zawada, który wspólnie z Mariuszem Szymlą odpowiada za przygotowanie programu wydarzenia.

W bloku dziennym widzowie mogą liczyć na prawdziwych mistrzów. Wśród nich znajdą się m.in., Łukasz Czepiela, mistrz świata w klasie challenger, Artur Kielak, wielokrotny reprezentant Polski na akrobacyjnych Mistrzostwach Świata, Maria Muś, członkini śmigłowcowej kadry Polski. W Świdniku będzie można zobaczyć w pokazach dynamicznych również niezwykłe, historyczne statki powietrzne. Wśród nich znajdą się choćby Boeing Stearman, Stinson 108, trzy samoloty Piper Cub, Yak 3 czy trzy maszyny spod znaku Latającego Muzeum – Taylorcraft „Auster IV”, Tiger Moth II T-7230 i DHC-1 Chipmunk.  Świdnik odwiedzą również doskonałe zespoły akrobacyjne. Wśród nich znajdą się Celfast Flying Team czy Grupa Akrobacyjna Firebirds. Natomiast na blok nocny złożą się pokazy doskonale przyjętego w ubiegłym roku Marka Choima, brytyjskiego zespołu Airborn Pirotechnics i The Flying Dragons.

W tym roku będzie również więcej podniebnych pokazów w wykonaniu pilotów wojskowych.
– Przylecą do nas Biało – Czerwone Iskry i Su 22. Przydzielono nam również myśliwiec Mig-29. Mamy nadzieję, że do tego czasu zostaną wznowione loty tych samolotów – tłumaczy Robert Zawada.

Na tym jednak nie koniec. – Chcemy, żeby pokazy były prawdziwym lotniczym świętem i widowiskiem. Stąd również udział skoczków spadochronowych, którzy otworzą festiwal czy balonów ogrzewanych gorącym powietrzem – wymienia Adam Żurek. – Świdnik to oczywiście śmigłowce. Takich statków powietrznych nie może zabraknąć podczas festiwalu. W pokazach dynamicznych będzie można zobaczyć Robinsona R44, ale również wyprodukowane u nas SW-4 i Mi-2.

Współorganizatorem Świdnik Air Festival jest Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. Jej studenci i instruktorzy wezmą udział w przygotowaniach i przeprowadzeniu wydarzenia, zaprezentują się również podczas pokazów dynamicznych.
– Uczelnia zaprezentuje w powietrzu możliwości śmigłowca Robinson R44 oraz nasz najnowszy nabytek. Są to samoloty AT3 polskiej produkcji, które służą do szkolenia studentów specjalności pilotaż samolotowy – mówił Łukasz Puzio, dyrektor Centrum Lotniczego PWSZ w Chełmie.

Podczas wydarzenia publiczność będzie mogła oglądać samoloty i sprzęt wojskowy także na wystawie statycznej. Dopełnieniem tegorocznej edycji Świdnik Air Festival będą również koncerty gwiazd polskiej sceny. Zaplanowano je na niedzielę. Od godziny 18.00 zagrają Organek, Ania Dąbrowska i Enej.

Dzisiaj od 14.00 ruszyła również sprzedaż biletów na lotnicze święto. Wejściówki można kupować w internecie i stacjonarnie w kinie Lot (al. Lotników Polskich 24). W tym roku za wstęp na jeden dzień imprezy trzeba zapłacić 20 zł (bilet normalny) lub 10 zł (ulgowa).

Bilety i wszelkie informacje, są dostępne pod linkiem:
http://air-festival.swidnik.pl/strefa-widza/bilety/

Program wydarzenia można znaleźć w linku i w naszym załączniku:
http://air-festival.swidnik.pl/strefa-widza/program-festivalu/

do pobrania:

Plik Opis Wielkość pliku Pobrania
pdf Program ŚAF 0 B 305

Artykuł przeczytano 3082 razy

Last modified: 8 maja, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »