wtorek, 20 kwietnia 2021r.

Piece obowiązkowo pod kontrolą

Autor: |

To, co było dotąd dobrą wolą, od lipca stanie się obowiązkiem. Właściciele domów jednorodzinnych i zarządcy wspólnot będą musieli zgłosić do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków z jakiego ogrzewania korzystają i czym palą w piecach. Ze spisu będą mogły również korzystać samorządy, przygotowując programy antysmogowe.

Kiedy robi się chłodniej, przynajmniej kilka rejonów miasta pokrywa się gęstym dymem. Problem dotyczy przede wszystkim osiedli domów jednorodzinnych, choć szkodliwe cząsteczki przenoszą się niemal na cały Świdnik. W minionym roku władze miasta postanowiły sprawdzić, czym świdniczanie palą w piecach i ile lat mają używane przez nich instalacje grzewcze. Strażnicy miejscy odwiedzili blisko 700 posesji.
– Sprawdzono 698 domów. 201 jest ogrzewanych węglem, drewnem, olejem opalowym, koksem lub ekogroszkiem. 341 posesji posiada piece gazowe. 152 domy korzystają z ogrzewania gazowego oraz drugiego źródło ciepła, m.in. kominka, pieca węglowego, pieca na pellet lub ogrzewaniea elektrycznego. 3 budynki właściciele ogrzewają tylko pelletem, jeden posiada piec na owies – wyliczał Janusz Wójtowicz, komendant Straży Miejskiej.

Wiedza zdobyta przez mundurowych ma posłużyć przedstawicielom ratusza do opracowania programów antysmogowych i zdobycia na nie dofinansowania unijnego. Natomiast już od lipca akcja ruszy na jeszcze większą skalę i będzie przeprowadzana w całym kraju. Czuwa nad nią Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który tworzy Centralną Ewidencję Emisyjności Budynków. Tym razem to sami mieszkańcy będą musieli obowiązkowo złożyć odpowiednie informacje. Jeśli tego nie zrobią, mogą zostać ukarani grzywną nawet do 5 tys. zł.

– Spis, który przeprowadzali nasi strażnicy nie wiązał się z żadnymi restrykcjami. I chociaż dawał pogląd na skalę problemu, to jednak nie wszyscy mieszkańcy zdecydowali się przekazać informacje. Nie każdego udało się również strażnikom zastać. Centralna ewidencja będzie nam dawała pełną wiedzę o ogrzewaniu wykorzystywanym w budynkach na terenie miasta – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza.

W spisie znajdą się również lokale usługowe i budynki publiczne, w których znajdują się kotłownie. Składanie elektronicznych deklaracji ruszy 1 lipca. Właściciele istniejących budynków będą mieli rok na przesłanie dokumentu. W przypadku nowych inwestycji będzie 14 dni na powiadomienie o rozpoczęciu użytkowania konkretnego źródła ciepła.

Przedstawiciele ratusza tłumaczą, że informacje, które znajdą się w ewidencji, będą dla nich bardzo istotne. – Już przygotowujemy się pod kątem nowych funduszy unijnych. Chcemy zdobyć pieniądze na dofinansowania do wymiany obecnych pieców na ekologiczne i tym samym ograniczyć smog na terenie miasta – dodaje M. Dmowski.

Artykuł przeczytano 504 razy

Last modified: 12 marca, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?