niedziela, 24 września 2023r.

Piątkowa “Jarzębinka”

Autor: |

Dzieci z grupy 0a ze Szkoły Podstawowej nr 5 są najmłodszymi redaktorami w Świdniku. Od września ubiegłego roku, pod okiem Małgorzaty Orzechowskiej i Bogumiły Kret, wydają gazetkę „Jarzębinka”, w której zamieszczają wiersze, rebusy, komiksy i rysunki. Pisemko ukazuje się co miesiąc, w nakładzie dwudziestu kilku egzemplarzy.

Dlaczego „Jarzębinka”? Odpowiedź jest prosta. – Wokół naszej szkoły rosną piękne jarzębiny. Z okien widzimy ich czerwone owoce. Nawet ulica, przy której znajduje się budynek, nosi nazwę Jarzębinowa – wyjaśniają zerówkowicze.
Przy tworzeniu pisemka pracuje cała grupa. Jedni piszą już samodzielnie, inni na razie dyktują paniom swoje teksty. W gazetce są stałe rubryki: „Ja koloruję! Moja rączka pracuje” z obrazkami do pomalowania, „Kącik dla rodziców”, z którego mogą się dowiedzieć, co dzieci robiły podczas zajęć , a także „Brawo…”, w którym wypisywane są sukcesy uczniów. Dzieci prezentują swoje wierszyki, opowiadają o ulubionych bohaterach, przedstawiają propozycje zabaw, a także okolicznościowe teksty dotyczące świąt czy ważnych wydarzeń.
Praca przy redagowaniu „Jarzębinki” to dla zerówkowiczów świetna zabawa, przy okazji jednak uczą się też współpracy, staranności, tolerancji dla pomysłów innych. Rozwijają pamięć i wyobraźnię, doskonalą umiejętność pisania.
– Czasami razem wymyślamy wierszyki, musimy się skupić, żeby wszystko dobrze wyszło. Cieszymy się, kiedy gazetka jest już wydrukowana i możemy zobaczyć swoje dzieła. Chwalimy się nią rodzicom i dziadkom. Bardzo im się podoba. Jeden egzemplarz otrzymuje również pan dyrektor – mówią dzieci.
Przed uczniami przygotowanie kolejnego numeru . Zdradzimy, że będzie dotyczył głównie Dnia Matki. Na pewno stanie się wspaniałą pamiątką dla wszystkich mam.
– Kiedy we wrześniu poinformowałyśmy rodziców, że będziemy wydawać gazetkę, niektórzy byli trochę zdziwieni. Być może mieli też obawy, że dzieci nie podołają temu zadaniu. Jak się jednak okazało, radzą sobie znakomicie – mówi Małgorzata Orzechowska.
aw

Artykuł przeczytano 2570 razy

Last modified: 9 maja, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »