czwartek, 07 grudnia 2023r.

Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Autor: |

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ustanowiony został w 2007 roku uchwałą Sejmu RP i przypada w rocznicę opublikowania przez Niemców w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu masowych grobów oficerów Wojska Polskiego.

O prawie 22 tys. obywateli II Rzeczypospolitej zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD na rozkaz sowieckich władz pamiętali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5. Placówka bierze udział w programie edukacyjnym „Katyń…ocalić od zapomnienia”. W jego ramach, kilkanaście lat temu, przed szkołą zasadzono Dąb Pamięci i położono kamień z tablicą upamiętniającą porucznika Zygmunta Przewalskiego, który zginął w Katyniu 30 kwietnia 1940 roku. Dodatkowo, w tym roku „Piątka” włączyła się w akcję „Dęby Katyńskie – Łańcuch Pamięci Kolejnych Pokoleń”. Podczas dzisiejszej uroczystości dzieci i młodzież odśpiewały „Mazurka Dąbrowskiego”, a na maszty zostały wciągnięte polskie flagi. Zdjęcie z obchodów zostanie przesłane do lubelskiego kuratorium i znajdzie się na wirtualnej mapie województwa lubelskiego z fotografiami z każdej placówki oświatowej, biorącej udział w przedsięwzięciu. Honorowym patronatem objął je minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.

– W najbliższym czasie czeka nas sporo bardzo ważnych wydarzeń – zwrócił się do uczniów Tomasz Szydło, dyrektor SP nr 5. – W dniu dzisiejszym, w szkołach całej Polski organizowane są apele z okazji obchodów 82. rocznicy zbrodni w Katyniu. Jutro przypada rocznica chrztu Polski, a za kilka dni obchodzić będziemy święto Zmartwychwstania Pańskiego. W maju świętujemy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej i 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Pamiętajmy o naszej historii i godnie ją upamiętniajmy.

aw

Artykuł przeczytano 1356 razy

Last modified: 13 kwietnia, 2022

WordPress PopUp Plugin

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »