poniedziałek, 20 maja 2024r.

Opaski trafią do Świdnika

Autor: |

opaski życia

Niewielkie bransoletki same sprawdzą stan zdrowia swoich właścicieli i zaalarmują odpowiednie służby, jeśli ich życie będzie zagrożone. 40 nowoczesnych urządzeń już niedługo trafi do świdnickich seniorów.

„Opaski życia” będą elementem dużego projektu, który świdnicki magistrat realizuje z Fundacją PAN z Lublina. Na jego dofinansowanie udało się zdobyć unijne środki z Regionalnego Programu Operacyjnego. W minionym tygodniu władze miasta podpisały umowę z Urzędem Marszałkowskim na realizację projektu. Jego wartość została wyliczona na 790,5 tys. zł, w tym prawie 700 tys. zł pochodzi z UE i budżetu państwa.

Projekt „Nowe perspektywy dla seniorów z terenu powiatu świdnickiego” potrwa do końca przyszłego roku.

– Chcemy zwiększyć liczbę osób objętych na terenie miasta usługami społecznymi, w tym opiekuńczymi – wyjaśnia Karol Łukasik, rzecznik prasowy Urzędu Miasta.

Największą nowością będą tzw. „opaski życia”, czyli bransoletki z zamontowanymi nowoczesnymi urządzeniami monitorującymi przez całą dobę stan zdrowia osób, które je noszą.

– Projekt dopiero się zaczyna. Najprawdopodobniej wiosną ogłosimy przetarg na opaski. Jest to pilotażowy zakup, ale już złożyliśmy wniosek o dofinansowanie kolejnych 100 urządzeń – mówi Karolina Fijałkowska z Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych świdnickiego magistratu.

Kto dostanie opaski?

– O ustalenie kryteriów poprosimy Miejskie Centrum Usług Socjalnych oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Zależy nam, żeby urządzenia trafiły do osób, które ich najbardziej potrzebują – dodaje K. Łukasik.

Projekt przewiduje też objęcie większej liczby osób mobilnymi usługami opiekuńczymi oraz zatrudnienie dwóch asystentów osób niepełnosprawnych.

– Potrzeby są większe, jednak musimy liczyć się z możliwościami budżetowymi naszego miasta – tłumaczy K. Fijałkowska.

rp

Artykuł przeczytano 1333 razy

Last modified: 8 marca, 2019

Registration

Zapomniałeś hasło?

Zmień język »
Skip to content