niedziela, 17 stycznia 2021r.

Odśnieżarki wyjechały na ulice

Autor: |

Środowy poranek przyniósł pierwsze w tym roku opady śniegu. Służby odśnieżające Świdnik miały ręce pełne pracy. Pierwszy sprzęt usuwający biały puch z ulic pojawił się jeszcze przed północą.

– Mamy ułożony specjalny grafik, który obowiązuje w takich sytuacjach. Dzisiejszej nocy prace rozpoczęły się o godzinie 23.00 i trwały do 6.00. W tym czasie odśnieżaliśmy ulice i sypaliśmy sól. O godz. 5.30 na świdnickich osiedlach pojawiły się osoby usuwające śnieg ręcznie. Odśnieżamy cmentarz, targowisko, tereny przy bibliotekach. Teraz pracujemy nad chodnikami i ścieżkami rowerowymi. Na terenie miasta działa 7 ekip mechanicznych oraz grupy ludzi, które odśnieżają ręcznie. Po raz pierwszy tej zimy korzystamy z nowego traktora Holder. Jego pług przystosowany jest do spychania śniegu na obie strony i jednoczesnego rozsypywania soli. To wydajny sprzęt, jesteśmy z niego zadowoleni. Świetnie sprawdza się na chodnikach oraz ścieżkach rowerowych – wyjaśnia Jerzy Irsak, prezes P. K. Pegimek. Dodaje: – Na ten moment nie mamy żadnych skarg. Wszystkie ciągi są odśnieżone.

To pierwszy atak zimy w tym sezonie, jednak meteorolodzy prognozują kolejne opady i spadki temperatur. Warto wiedzieć, które ulice zostaną uprzątnięte jako pierwsze i do kogo się zgłosić, jeśli pojawią się problemy z przejezdnością albo ze śliskim chodnikiem.

Drogi w obrębie miasta mają kilku właścicieli. Za odśnieżanie ul. Lotniczej oraz Żwirki i Wigury odpowiada Wojewódzki Zarząd Dróg, a za al. Jana Pawła II – Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Ul. Kosynierów, al. Armii Krajowej, ul. Racławicka, al. Lotników Polskich, ul. Krępiecka, Chemiczna, Maczka, Sportowa i Gen. Góry należą do powiatu. Częścią mniejszych, osiedlowych uliczek zarządzają Spółdzielnia Mieszkaniowa oraz wspólnoty, ale zdecydowana większość dróg na terenie Świdnika podlega burmistrzowi miasta. Ich zimowym utrzymaniem zajmuje się P. K. Pegimek.

Co na początek?

W pierwszej kolejności odśnieżane są drogi tzw. pierwszej kategorii. Są to: ul. Kard. St. Wyszyńskiego, ul. Niepodległości, al. NSZZ „Solidarność”, ul. Kusocińskiego, Okulickiego, Klonowa, al. Wojska Polskiego, ul. Partyzantów i Nadleśna.

Podobnie, jak w ubiegłych latach, problematyczne może okazać się udrożnienie parkingów.

– To zawsze spory problem. Będziemy je odśnieżać ręcznie. Pracujemy też nad systemem powiadamiania SMS, z którego pomocą moglibyśmy wysyłać do mieszkańców wiadomości, kiedy będzie odśnieżany parking. O jego uruchomieniu poinformujemy na naszej stronie internetowej oraz przez media. Na pewno przyda się nie tylko zimą, ale również w innych porach roku – mówi prezes P. K. Pegimek.

Do kogo dzwonić?

Mieszkańcy mogą zgłaszać problemy z zaśnieżonymi lub śliskimi ulicami i chodnikami pod numer 81 751 20 47 (P.K. „Pegimek”). Zgłoszenia pod numerem 986 przyjmuje też Straż Miejska, która przekieruje  je do odpowiednich instytucji.

– Można do nas dzwonić w tygodniu oraz w weekend. Pracujemy 24 godziny na dobę, na dwie zmiany: pierwsza do godz. 2.00 w nocy, druga od godz. 3.00. W takiej sytuacji, jak dziś, pracujemy na okrągło. Mamy przygotowany sprzęt i ekipy. Nie powinno być żadnych przykrych niespodzianek – dodaje J. Irsak.

af

Artykuł przeczytano 231 razy

Last modified: 13 stycznia, 2021

Registration

Zapomniałeś hasło?