piątek, 05 czerwca 2020r.

Oczekiwanie na baseny

Autor: |

Wykonawca kompleksu pływalni złożył już wniosek o dopuszczenie obiektów do użytku. Ratusz zakończył również proces przekazywania zarządu nad basenami Miejskiemu Klubowi Sportowemu Avia, ale z otwarciem trzeba będzie jeszcze poczekać.

Pierwotny termin otwarcia Parku Avia wydawał się być niezagrożony. Inwestycja nie miała opóźnień, nie napotykała również na większe problemy. Już w grudniu rozpoczął się proces napełniania basenów i sprawdzania działania wszystkich urządzeń. W styczniu ruszyły odbiory prac. W tzw. międzyczasie rozpoczęła się rekrutacja pracowników. Władze miasta już kilka miesięcy temu wyznaczyły datę otwarcia obiektów na 1 kwietnia. Okazało się jednak, że mimo zakończenia prac, mieszkańcy nie od razu skorzystają z basenów.

– Z powodu epidemii koronawirusa musieliśmy przełożyć termin otwarcia obiektów – mówi Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. – W tej chwili nie określamy jeszcze nowej daty. Poczekamy na rozwój sytuacji.

Inwestycja przed decyzją

Chociaż świdniczanie nie wskoczą 1 kwietnia do basenów, proces inwestycyjny cały czas się toczy i jest już na końcowym etapie. – Wykonawca, firma Warbud, właśnie złożył wniosek o dopuszczenie do użytkowania Parku Avia – informował w tym tygodniu burmistrz Waldemar Jakson. – Kiedy tylko zaistnieje taka możliwość, od razu będziemy przygotowani do otwarcia obiektów.

Budowa Parku Avia rozpoczęła się w sierpniu 2018 roku. Jest jedną z największych inwestycji na terenie miasta w ostatnich latach. Kompleks zewnętrznych basenów i pływalni pod dachem został wyceniony na 52 mln zł.

Urzędnikom udało się pozyskać 3,8 mln zł dofinansowania z funduszy rządowych. Liczą także na odzyskanie ponad 7 mln zł podatku VAT.

Park Avia w rękach Avii

Kilka tygodni temu władze ratusza poinformowały, że planują powierzenie zarządzania nowymi obiektami Miejskiemu Klubowi Sportowemu Avia. Spółka powstała pod koniec 2016 roku. Jej zadaniem było wówczas prowadzenie dwóch sekcji piłkarskiej i siatkarskiej oraz zarządzanie stadionem.

– Zgodnie z uchwałą powołującą spółkę Miejski Klub Sportowy Avia, jej celem jest zarówno prowadzenie klubów, jak i zarządzanie infrastrukturą sportową – tłumaczyła Ewa Jankowska, sekretarz miasta. – W chwili jej podejmowania, do miasta należał stadion. Natomiast były już plany budowy kompleksu basenów, stąd zapis w uzasadnieniu uchwały, że spółka będzie zarządzać istniejącymi obiektami i tymi, które powstaną w przyszłości.

11 marca zakończyła się procedura przekazywania zarządu nad Parkiem Avia w trybie „in house”. Do końca roku nadzór nad obiektami został wyceniony na nieco ponad 900 tys. zł brutto. Zadaniem MKS Avia jest, między innymi, przygotowanie obiektów do otwarcia, zapewnienie im sprawnego działania oraz bezpieczeństwa użytkownikom.

Jakie obiekty?

Całkowita powierzchnia nowych obiektów to blisko 24 tys. mkw. W skład Parku Avia wchodzi kompleks pod dachem, czyli basen sportowo-rekreacyjny o wymiarach 25 na 12,5 m i głębokości od 1,2 do 1,8 m, basen rekreacyjno-szkoleniowy o wymiarach 12,5 na 7,5 m, o głębokości od 0,6 do 0,9 m z natryskami górnymi, kaskadą, przeciwprądem i masażem ściennym.

Do kompleksu należy także brodzik dla dzieci o wymiarach 9,7 na 6,4 m, o głębokości od 0,3 do 0,1 m. Wyposażony jest w dwa parasole wodne, natrysk górny, zjeżdżalnię dla dzieci „słoń”, dzwonek wodny, tryskającą wodą „żyrafę” oraz zabawki jeż wodny i pingwin. Do dyspozycji gości są również dwa baseny SPA o średnicy 3 m, każdy z ławeczkami dla 10 osób. Oba są wyposażone w dysze do masażu i oświetlenie podwodne.

Do kompleksu należy też 60 – metrowa zjeżdżalnia, widownia na 70 osób, a także pomieszczenia ratowników, magazynowe, kasa biletowa, szatnia, prysznice, toalety dla krytej pływalni i basenów zewnętrznych oraz pomieszczenia techniczne obiektu. Pod dachem znalazł się również kompleks saun z zapleczem.

Do obiektów zewnętrznych należy basen podzielony na kilka stref. Dla najmłodszych jest brodzik o głębokości od 0,1 do 0,3 m, o powierzchni lustra wody 75 mkw. oraz wodny plac zabaw o głębokości około 0,1 m. Starsze dzieci skorzystają z basenu o głębokości od 0,6 do 0,9 m. W kompleksie znalazła się również część rekreacyjna dla młodzieży i dorosłych o głębokości do 1,2 m, z leżankami, dwoma wannami SPA oraz wydzieloną przestrzenią na lądowisko zjeżdżalni rodzinnej i zjeżdżalni rurowej. Na zewnątrz można znaleźć także 3 – torowy basen do nauki pływania o głębokość od 1,2 do 1,5 m.

Goście parku Avia będą mieli do dyspozycji także boiska o nawierzchni piaszczystej do piłki nożnej plażowej i siatkówki oraz plac sprawnościowy. Częścią kompleksu jest również boisko wielofunkcyjne o nawierzchni syntetycznej i do koszykówki ulicznej, a także siłowania zewnętrzna z 10 urządzeniami i plac sprawnościowy. Przy Parku Avia został także wybudowany parking na 123 samochody.

kal

Artykuł przeczytano 766 razy

Last modified: 18 marca, 2020

Registration

Zapomniałeś hasło?